Kriminolog Julia’nın Fantastik Macerası – Şaman

Julia, uzun süredir severek takip ettiğim fumettilerden biri. Polisiye tarzında olduğu için kurgu-bilim’de daha önce bahsetme fırsatım olmamıştı. Ancak, 8. Cildin 2. Öyküsü Şaman’ı okurken kendimi Julia’dan ziyade Martin Mystere okur gibi hissettiğimde büyük bir keyifle “işte sana fırsat” dedim.  Ve anlatmaya koyuldum…

Önce genel olarak Julia’dan bahsetmek gerek

berardi

berardi

Julia bir Bonelli klasiği. 1998 yılında Giancarlo Berardi tarafından yaratılmış ve hala yayınlanmaya devam ediliyor. Mayıs 2015’te 200. Albümü basıldı.

Türkiye’de 2012’de 1001 Roman tarafından yeniden  yayınlanmaya başlandı, 4. Bölümden sonra ise yine 1 numara ile ancak 1001 Roman’ın kaldığı yerden  Çizgi Düşler’e geçti. İki ayda bir yayınlanıyor ve her ciltte 2 ya da 3 hikaye bulunuyor. 1 tane de Almanak yayınlandı. Yayınlanan albümlere çizgi düşlerin resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.

Sevilen Bonelli serilerinden Ken Parker’ın da yazarı olan Berardi, Julia serisini hazırlamak için üniversitede kriminoloji dersleri almış. Bununla beraber psikoloji, sosyoloji, psikiyatri, balistik konularında bolca araştırma yapmış.

Berardi, Julia’yı yaratırken en sevdiği aktrist Audrey Hepburn’den fiziksel olarak esinlenmiş. Julia zeki, çok çekici ve bekar bir kadın. Üniversitede kriminoloji dalında akademisyenlik yaparken bir yandan da polise zor davalarda danışmanlık yapıyor. Beyaz, uzun tüylü İran kedisi Tony ile yaşıyor. 3 yaşında anne-babasını kaybetmiş, kız kardeşi ile birlikte büyük annesi tarafından büyütülmüş. Kız kardeşi dünyayı gezen bir manken, büyük annesi ise kendi isteği ile huzur evine taşınmış. Bu sebeple Julia aile yadigarı kocaman evinde tek başına yaşıyor. Serideki önemli karakterlerin hepsi ünlü aktör ve aktrislerden esinlenilerek yaratılmış. Whoopy Goldberg’e benzeyen yardımcısı Emily Julia’nın eviyle ilgileniyor.

emily

Julia ve Emily

John Malkovich’e benzeyen komiser Alan Webb ile Nick Nolte’a benzeyen serbest dedektif Leo Baxter arasında romantik gel gitler yaşıyor. Bir yandan da beraber karmaşık olayları çözümlüyorlar. Tabii ki Julia’nın zekası, dikkati, üstün sezgileri ve kabuslarının yol göstermesi sayesinde çözümleniyor tüm olaylar. Julia, baş kahramanı güçlü ve karizmatik bir kadın olan nadir çizgi romanlardan biri.

webb

Ben Irving ve Alan Webb

Aynı zamanda iflah olmaz bir kitap kurdu. Her hikayede ondan bir kaç kitap adı alıp okuma listenize ekliyorsunuz. Müzik zevki de çok iyi – ki bu konudan bahsetmişliğim vardır kurgu-bilim’de. Daha önce başka bir site için yazdığım bir yazıda da Julia’nın Nazım Hikmet sevgisinden bahsetmiştim.

Gelelim konumuza – Şaman

Sonuna kadar, basit mantıksal bir açıklama ile bağlanarak Julia’nın genel pozitivist yaklaşımıyla örtüşecek diye beklediğim halde beni yanıltan, fantastik bir öyküsü var Şaman’ın. Julia’nın akademisyen arkadaşlarından, başarılı antropolog Campbell müzayedeye katılıp bir heykel satın alır. Heykel iki yüzü olan bir adamı temsil etmektedir. Bir yüzü güzelliği ile yaşamı temsil ederken, diğer yüzü iskelet şeklindedir ve ölümü temsil etmektedir. Heykelin peşinde Campbell’den başka bir grup insan daha vardır ve müzayedede fiyat konusunda epeyce çekişme yaşanmıştır.

Müzayededen aylar sonra korku ve heyecan içinde Julia’yı arayan Campbell ondan yardım ister. Julia,  dedektif arkadaşı Leo Baxter ile Campbell’in evine gittiklerinde onu ölü bulurlar. Hollywood yıldızlarına benzeyen yakışıklı Campbell çökmüş, tanınmaz hale gelmiştir.

Julia ipuçlarını takip ederek Azteklere ait antika eşyalar satan bir dükkana ulaşır. Dükkanın sahibi Campbell’in ölümü hakkında birşeyler bildiği halde kendisinden saklayarak şüpheli davranışlar sergiler. Bu sırada Julia her macerasında gördüğü kabuslardan görmeye başlar ancak bu kabuslar diğerlerinden daha farklı daha gerçekçidir. Sanki iki ayrı güç – iyi ve kötü – kendisini farklı yönlere yönlendirmeye çalışmaktadır. Julia, rüyalarında gördüğü şamanların yönlerdirmelerinin de etkisiyle kendini Aztek ve Toltek efsanelerinin içerisinde bulur.

Heykelin peşindeki diğer insanlar kimdir? Heykelin, Campbell’in ölümünde bir etkisi olmuş mudur? Quetzalcoatl (Tüylü Yılan) ile heykelin ilişkisi nedir? Julia’nın rüyasındaki Urukateler (ruhani varlıklar) cinayeti çözmesine yardım edebilecekler midir?

Öykü anlatılırken bir yandan Toltekler hakkında da wikipedia dozunda bilgi de veriliyor.

Toltekler Aztek öncesi 3 büyük medeniyetten biri : Mayalar, Toltekler, Olmecler. Toltekler, 8. Ve 12. Yüzyıllar arasında Meksika’nın merkezinde yaşamışlar. Başkentleri Hidalgo eyaletindeki Tulaymış. 12. Yüzyıldan sonra orayı terk etmişler. Tula’yı terketmelerinin nedeni bir doğal afet veya savaştan ziyade liderleri Quatzelqualtl’ın kayboluşuyla ilgili. Quatzelquatl, Chapultepec tepesinin altındaki bir mağaraya girerek kaybolur, başka bir boyuta geçtiği rivayet edilir. İki yüzü olan heykeli yapan ve geride kalan halkına bırakan Quatzelquatl’dır.

Teotihuacan_Feathered_Serpent_(Jami_Dwyer)

Tolteklerin geçmiş medeniyetlerin en büyüğü olduğuna inanılmakta, Toltekliğin bir insanın sahip olabileceği en üst bilinç düzeyinde olmak olduğu iddia edilmektedir. Öyküde, zaman geçtikçe Toltekliğin bilgeliğin eş anlamlısı haline  geldiğinden bahsedilerek Carlos Castenada’nın kitapları referans veriliyor. (Carlos Castenada, genellikle mistik olayları konu alan kitaplar yazmış, en bilinen eseri Don Juan’ın öğretileri adında 12 kitaplık bir seri olan ABD’li bir antropolog.)

“Hiçbir fantezi benim de şahit olduğum gerçekleri aşamazdı. Artık kendimi başka bir şeyin parçası gibi hissediyordum. Aldous Huxley’in “algı kapısı” olarak adlandırdığı şeyler açılmıştı.”

Şaman öyküsünde Julia, bir yandan arkadaşının cinayetini çözmeye çalışırken bir yandan da iyi ile kötünün nihai savaşında önemli bir rol oynadı. Bundan sonra onun için her şey eskisi gibi olabilecek miydi? 9. Sayıyı beklerken aklımda bu soru vardı.

Resimler: http://www.sergiobonelli.it/

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.