Kurgunun Kötü Kadınları

Kurgunun Kötü Kadınları

2018 yılında, bilim kurgu-fantastik kurgunun, süper kahramanların en popüler çağlarından birini yaşadığı dönemde karanlık taraftaki cinsiyet dengesizliği sizin de dikkatinizi çekiyor mu? Gerçek hayatta, kadın erkek arasında gayet güzel bir dengede olan kötülük, edebiyatta ve sinemada kadın kötülerden ciddi olarak yoksun.

En ikonik kötüler neredeyse tamamen erkek: Darth Vader, Loki, Joker, Saruman, Lord Voldemort, Freddy Krueger, Hannibal Lecter, Palpatine, Magneto, Ajan Smith, Norman Bates, Moriarty, Lex Luthor, Drakula ve daha niceleri.

Zaman zaman kadın kötüler ortaya çıksa da, sınırlı kalıpların dışına çıkmalarına olanak verilmez: Silahlı, seksi bikinili, abartılı saçlı femme fatale’den, umutsuzca gençliği arayan yaşlı büyücülerden, kıskanç ve öfkeli bir sevgiliden, anneden veya eşten öteye geçemezler pek fazla. Cinsiyetleri her zaman benliklerinin ötesine geçtiğinden erkek kötülerin gerisinde kalmaya mahkum bırakılırlar.

Tüm bunlara rağmen yine de sevmekten vazgeçmediğimiz kadın kötüleri bu yazıda analım istedik. Edebiyattan ve sinemadan derlediğimiz kadın kötüler listemizle sizleri baş başa bırakıyoruz. Sizce ne kadarı yukarıda belirttiğimiz klişelere uyuyor?

Bellatrix Lestrange – Harry Potter

Bellatrix Lestrange – Harry Potter

Filmde Helena Bonham Carter tarafından canlandırılan Bellatrix Lestrange, Harry Potter serisinin kötü kadın karakteridir. Voldemort’un en sıkı takipçisi ve ölüm yiyenlerin tek kadın olanıdır. İşlediği korkunç suçlardan dolayı 14 yıl Azkaban’da tutsak edilmiş ve bunun sonucunda delirmiş, aşırı özgüvenli ve sağı solu belli olmayan bir karakterdir.

Deliliği ve gözü karalığı ile akıllarda kalan bir yere sahip olsa da bir erkek kötüye olan fazla bağımlılığı nedeniyle şahsen kendisine çok fazla sempati duymadığımı belirtmeliyim.

Mystique – X-Men

Mystique – X-Men

Marvel tarafından yayınlanan X-Men çizgi romanlarında yer alan kurgusal bir karakterdir. İnsan üstü yeteneklere sahip olan mutantlardan biridir. Mystique, herhangi bir kişinin görünüşünü ve sesini mükemmel bir hassasiyetle taklit edebilen bir şekil değiştirendir. Şekil değiştirmediği zamanlarda mavi tenli ve gözleri sarıdır. İlk başlarda X-Men’in bir üyesi olsa da zamanla düşman saflarına geçmiştir. Mutant Kardeşliğini (Brotherhood of Mutants) kuran ve mutant meselelerinde de yer alan önemli kişileri öldüren suikastçıdır.

Mistik bana göre hem dış görünüşü hem de haklı gördüğü davasını savunuş şekli açısından oldukça etkileyici ve hayranlık uyandıran bir kötü kadın karakter. Aslında çoğu zaman kendisine empati duyabiliyorsunuz ve başarılı olmasını arzuluyorsunuz. Bu açıdan erkek kötülerle yarışabilecek karizmada.

Talia al Ghul – Dark Knight Rises

Talia al Ghul - Dark Knight Rises

Christopher Nolan’ın Kara Şövalye üçlemesinde, Marion Cotillard’ın canlandırdığı Miranda Tate, bir yönetim kurulu üyesi gibi davranmasına rağmen aslında, Batman Begins’te Liam Neeson’ın canlandırdığı Ra’s al Ghul’un kızıdır. Babasının ölümünden sorumlu tuttuğu Batman’den intikam almak için Gotham’ı ortadan kaldırmaya çalışır.

Son ana kadar Miranda olarak tanıdığımız bu karakter vasat ve akılda kalıcı olmayan biri kötü kadın karakter bana göre. Bane’i yönetmesine rağmen onun gölgesinde kalmaktan öteye gidemiyor ne yazık ki.

Cersei Baratheon/Lannister – Game of Thrones

Cersei Baratheon/Lannister – Game of Thrones

Kraliçe Cersei Lannister, Kral Robert Baratheon’un dul eşi ve Yedi Krallığın kraliçesidir. Aynı zamanda Lord Tywin Lannister’in kızı, Jaime Lannister’in ikiz kız kardeşi ve Tyrion Lannister’ın ablasıdır. Üç çocuğu Joffrey, Myrcella ve Tommen’in babası olan Jaime ile ensest bir ilişkisi yaşamaktadır.

Joffrey ve Myrcella’nın suikast sonucu ölümleri ve Tommen’in intiharından sonra, Cersei, tahta geçmiş ve Yedi Krallığın Koruyucusu olmuştur.

Cercei, acımasızlığı ve entrikalarıyla dizinin ön plana çıkan en başarılı kötü kadın karakterleri arasında yer almaktadır. Uzun saçlarından kurtulduktan ve tahta oturduktan sonra çok daha fazla gözüme girdiğini belirtmem gerekir.

Harley Quinn – Suicide Squad

Harley Quinn – Suicide Squad

Harley Quinn, DC Comics’in kötü kadın kahramanlarından biridir. İlk olarak 1992’de yayınlanan Batman: Animated Series’de ortaya çıkmıştır. Daha sonra Arkham Asylum’da Joker ile tanışmış ve sevgili olmuştur. Poison Ivy ve Kedi Kadın’la da arkadaş olan Harley Quin ayrıca Suicide Squad’ın üyelerinden biridir. 2016’da filme çekilen Suicide Squad’da Margot Robbie tarafından canlandırılan Harley Quinn filmin en başarılı ve eğlenceli kötüsüydü.

Regina Mills – Once Upon A Time

Regina Mills - Once Upon A Time

Storybroke’a gelmeden önce Kötü Kraliçe olarak bilinen Regina Mills, Once Upon A Time’ın ana karakterlerinden biridir. Emma Swan’ın biyolojik oğlu olan Henry Mills’i evlat edinmiştir. Regina’nın kalbi güç arayışı nedeniyle kararmış ve Karanlık Laneti ortaya çıkarmıştır.

Storybroke’a hapsolan masal kahramanları içerisinde hala anılarına sahip olan tek karakterdir.

Dizinin başlarında sürekli entrika ve kötülük peşinde olan Regina gitgide annelik yönleri daha fazla ön plana çıkan çok daha yumuşak başlı bir karaktere dönüşmüştür. Bence çok etkileyici bir kötü karakter değil maalesef ve Rumplestilskin’in fazlasıyla geri planında kalıyor.

Regan MacNeil – Exorcist

Regan MacNeil - Exorcist

Regan MacNeil, kült korku filmi Exorcist’in içine şeytan giren ana kadın kahramanı. Regan’ı aslında bir kötü kadın karakter olarak tanımlamak ne kadar doğru emin olamıyorum. Kötü kadından çok mağdur olan kadın, ancak şeytanın kötülükleri onun vücudunda vuku bulması, onu bu unutulmaz filmin unutulmaz kadın kahramanı haline getiriyor.

Carrie White – Carrie

Carrie White - Carrie

“Carrie” White, Stephen King’in 1974 tarihli ilk romanı Carrie’nin baş kahramanıdır. Birden çok kez sinemaya uyarlanan Carrie, lise çağlarında, dindar ailesi tarafından baskı altında tutulan ve okul arkadaşları tarafından alay edilen bir kızın telekinetik güçleri ile yaşadığı kasabayı dehşete boğmasını anlatmaktadır. Doğa üstü güçleri ve tekinsizliği ile oldukça başarılı bir kadın kötü karakter olduğunu düşünüyorum.

Medusa – Yunan Mitolojisi

Medusa - Yunan Mitolojisi

Yunan mitolojisinin en önemli kadın yaratıklarından biridir. Yılanlardan oluşan saçları, sivri dişleri ve pençeleri olan bir Gorgondur. 2 kız kardeşi olan Medusa, Gorgonların en ünlüsüdür. Gorgonların gözüne bakanlar taş kesilir.

Kral Polydectes tarafından görevlendirilen Perseus tarafından öldürülmüştür. Medusa’nın korkunç görüntüsüne karşın, her zaman bu kadar çirkin olmadığına dair söylenceler de vardır. Poseidon onun güzelliğine kapılmış ve onunla Athena’nın tapınaklarından birinde sevişmiştir. Buna çok sinirlenen Athena onu bilinen haline getirmiştir. Yine bir kurbandan korkunç bir yaratığa dönüşen Medusa, mitolojideki en etkileyici karakterlerden biridir. Perseus’un basit bir ayna hilesiyle onu öldürmesini içime hiç  sindirememişimdir.

Hela (Thor: Ragnarok)

Hela (Thor: Ragnarok)

Asgard’ın ölüm tanrısı Hela, Thor’un ablası. Çok önceleri babası Odin’le birlikte 9 krallığı hakimiyetleri altına almışlar, ancak Hela, sınırsız gücü ile daha da vahşileşince kontrol altına alınamaz olmuş ve babası tarafından sürgüne gönderilmiş. Ragnarok’ta Cate Blanchet tarafından oldukça başarılı şekilde canlandırılıyor ve akıllarda kalıcı bir imaj yaratıyor. Komedi filminden farksız olan son filmin en başarılı karakteriydi. Başka şekilde alt edilemeyip hileyle yenilgiye uğratılması çok yazık. Yine de en azından Mjölnir’e yaptıkları ile avunabiliriz 🙂

Callisto – Savaşçı Prenses Xena

Callisto – Savaşçı Prenses Xena

90’ların en eğlenceli televizyon dizilerinden Savaşçı Prenses’in en başarılı ve açık söylemem gerekirse aklımda en net şekilde kalan kötü karakteri. Bunun bir kadın olması çok hoş ve bu yazıyı yazmaya beni en çok teşvik eden kötü karakter aslında. Gerek karakteri gerekse de sarışın, ince yapılı fiziğiyle Xena’nın tam zıddı bir karakter Callisto. Xena’nın ordusu ile işgal ettiği köyünde ailesini katletmiş olması nedeniyle onun en büyük düşmanı haline gelmiş ve onu yok etmek için elinden geleni ardına koymuyor. Lise yıllarımda bu kadına öyle büyük bir sempati duyuyordum ki, hiç değilse bazı bölümlerde başarılı olabilse diye içimden geçirdiğimi itiraf etmem gerek. 🙂


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.