Lilith – İblis mi Yoksa Bir Kahraman mı?

Dilimize ilk olarak 1001 Roman tarafından kazandırılan Lilith, birinci ciltten sonra Çizgi Düşler tarafından yayınlanmaya devam ediyor. Lilith, ünlü İtalyan çizgi roman yayınevi Bonelli tarafından ilk olarak 2008 yılında yayınlanmış ve Legs Weaver’ın da yaratıcısı olan Luca Enoch tarafından yaratılmış. Luca Enoch, karakterleri ve öyküleri yaratmakla kalmıyor, çizimleri de bizzat kendisi yapıyor.

Bonelli’nin ünlü bilimkurgu fumettosu olan Nathan Never’ın başarılı kadın kahramanı Legs Weaver’ın kendi maceraları, önce Nathan Never’ın serilerinin arasında tanıtım amaçlı olarak sunulmuş, daha sonra ise bağımsız olarak yayınlanmaya başlanmıştı. Bu seri de kurgu-bilim’de incelemeyi planladığımız çizgi romanlar arasında yer alıyor.

legsweaver

Legs Weaver

Fumetto demişken, İtalyan çizgi romanlarına Fumetto denildiğini, bunun da konuşma balonlarından kaynaklandığını belirtmek istiyorum. Fumetto’nun kelime anlamı ise balon. Ama şu anda İtalyanca – İngilizce sözlüklerde “Balloon”’dan önce “comic” karşılığı verilmekte. 🙂 Ben Marvel’in comic’lerine karşı Bonelli’nin “fumetto”larına kendimi çok daha yakın hissediyorum.

Lilith’in, İtalya’da, 2008 den itibaren toplam 12 macerası yayınlanmış. 2011 yılında 1001 Roman’la başlayıp Çizgi Düşlerle devam eden Türkiye macerasında ise  henüz 3 cilt yayınlandı ve her cilt üç farklı macerayı içeriyor. Yani toplamda 9 macerayı Türkçe okuyabiliyoruz. Maalesef, İtalya’daki yayın hızına bakılırsa, 4. Cilt yayınlandıktan sonra biraz beklememiz gerekecek gibi görünüyor.

Lilith, yer yer mitolojik ve fantastik öğeler içerse de temelde bir bilim kurgu hikayesi. Bilimsel alt yapısının çok sağlam olmadığını, açıklanması gereken birçok olgunun yüzeysel bir şekilde geçiştirildiğini düşündürse de, bir çizgi romanın asıl amacına tam olarak hizmet eden, okura büyük keyif veren ve eğlendiren bir öyküsü olduğunu söylemem gerekir. Zaten bir çizgi romandan Arthur C. Clarke derinliğinde bir bilimkurgu beklemenin de çok doğru olmadığını düşünüyorum açıkcası.

Lilith Time Travelling Agent

Zaman Gezgini Lilith

Öykü

Lilith’in öyküsü gelecekte başlıyor. Antik çağlardan itibaren, portör (taşıyıcı) adı verilen sıradan insanların vücuduna yerleşip gelişerek, binlerce yıllık bir evrimin ardından büyük bir güce erişen ve dünyayı ele geçiren Triacanto adındaki parazit insanların kökünü kurutmuş. Sayıları çok azalan insanoğlu, yeryüzünden sürülerek yer altında yaşamaya zorlanmış. Bu felaket üzerinden ne kadar geçtiğini bilmiyoruz ama insanlar Triacanto ile mücadele etmenin bir yolunu bulduklarını düşünmekteler.

Triacanto

Triacanto

Özel olarak yaratılan ve çocukluğundan itibaren eğitilen Lyca adlı kız, geçmişe yolculuk edecek ,Triacanto’nun, henüz çok güçlü olmadığı dönemlerde, içine yerleştiği portörleri bulup Triacantoyu içlerinden çıkaracaktır. Bunu yaparken masum insanları öldürmesi gerekmektedir. Triacanto’yu yok etmek için uygulanacak yöntem 12 Maymun  filmindeki yöntemi andırıyor.

Lyca ismi, William Blake’in Küçük Kayıp Kız  (The Little Girl Lost) şiirinden esinlenerek konulmuş. Zamanda yolculuğuna çıkan Lyca, şiirdeki kız gibi, artık ailesi ve onu tanıyanlar için kaybolacak ve bir daha asla geri dönmeyecektir.

Lilith, her macerada, kendini başka bir dönemde, farklı bir uygarlık içerisinde bulur. İlk iki kitaptaki maceralarda, ilk önce Truva Savaşındadır, ikinci macerada 1600’lü yıllarda korsanların arasına karışır, üçüncüde 1. Dünya Savaşı’nda İtalyan Ordusu ile birliktedir, dördüncü macerada 1800’lerin sonunda Amerika’da, Kuzey Güney Savaşı’nın ortasında kalır, beşinci öyküde 1000’li yılların başında Vikinglere katılır, 2. kitabın son öyküsünde ise 1930’lu yıllarda Çin-Japonya Savaşının ortasında hedefini gerçekleştirmeye çalışır.

UpkPfA5XLjgMAp7fmA ndDKX5poDsMAKviuAJ6WciBQ=--

Lilith korsanlar arasında

Çıplak bir şekilde uyandığı her ortamda, ilk başta yabancılık çeker. Kendisine, bulunduğu dönem hakkındaki bilgileri veren, dilleri anlayabilmesini ve konuşabilmesini sağlayan böceği bulup kendini ısırtması gerekmektedir. Böceği bulduktan sonra yardımcısı Kara ile buluşur. Kara, maceralarında Lilith’e destek olan, telepati yoluyla iletişim kurduğu uçabilen bir hayalet köpektir. Onu, Lilith’ten başka kimse göremez.

Öyküler benzer şekilde ilerleseler de arada ufak da olsa farklı gelişmeler aktarılıyor. Örneğin kısa bir aşk hikayesi gibi. Ancak, maceraların geçtiği ortamların ve zamanların birbirinden çok farklı olması zaten heyecanı her zaman üst seviyede tutuyor. Bakalım bu sefer nasıl üstesinden gelecek diye sormadan edemiyorsunuz okurken. Ayrıca, her öyküde yapılan geleceğe geri dönüşlerle, Lyca’nın anılarından gelecekteki ortamı ve Triacanto’yu daha iyi tanımaya başlıyoruz.

Peki Triacanto bu kadar savunmasız mı? Tabii ki hayır. Triacanto’yu koruyan ve Lilith’in onu bulmasını engellemeye çalışan bitki benzeri yaratıklar tarafından savunuluyor. Bu yaratıklara devedikeni deniliyor. Devedikenlerinin fiziksel güçlerinden çok, konuşarak etkileme güçleri daha fazla. Acaba söyledikleri şeyler, Kara’nın iddia ettiği gibi yalanlardan mı ibaret yoksa içlerinde gerçek payı var mı? Sanırım bunu ilerleyen bölümlerde öğreneceğiz.

devedikeni

Kara ve Devedikeni

İlk başlarda masum insanları öldürmekte çok zorlanan, kendini zamanın çeşitli dönemlerindeki savaşların içerisinde bulduğunda acı çeken insanlara yardım edemediği için suçluluk hisseden, onların acılarını arttırdığını hisseden Lyca, bir süre sonra asıl hedefi olan Triacanto’yu yok etmeye daha çok odaklanmış, daha kolay bir şekilde hedeflerini haklayan ve acı çeken insanları “onlar ben doğmadan çok önce öldüler” diyerek göz ardı edebilen, yeri geldiğinde insanları kandırmak ve baştan çıkarmak için kadınlığını rahatça kullanan bir savaşçıya dönüşür. Bu haliyle, karşılaştığı  insanlar, onun pençeleriyle insanları doğrayıp uçarak uzaklaştığını gördüklerinde bir iblis olduğunu düşünmekte, onu dişi iblis Lilith ya da Lilitu isimleriyle anmaktadırlar.

İnsanoğlunun geleceğini kurtarmak için masum insanları öldürmek zorunda olan Lyca, aslında bir kahraman mıdır, yoksa bir iblis midir? Bir süre sonra, Lilith ismini benimseyen Lyca, artık masum bir genç kıza ait olan Lyca ismini ardında bırakacaktır.

Mitolojide ve Yahudi İnanışında Lilith

Lilith adının geçtiği en eski yazılı efsane Gılgamış Destanıdır. Destanda Lilith hakkında çok detaylı bilgi verilmese de kötü bir cin olarak tanıtılır. Sümer ve Babil mitolojilerinde rüzgar tanrıçası Lilitu, Lilith ile ilişkilendiriliyor. Lil’in anlamının rüzgar veya fırtına olduğu düşünülüyor. Bazı Babil metinlerinde ise aşkın ve baştan çıkarıcılığın tanrısı İştar’ın tapınak fahişesi olarak karşımıza çıkıyor. Lilith’in efsanelerdeki ortak özelliği, dişil bir kötülük simgesi olmasına rağmen,  vurgulanmasa da, arka planda, özgürlüğünü arayan feminist kadının farkına varmamak elde değil.

Yahudi inanışında ise, Lilith, Adem’in Havva’dan önce evlendiği ilk karısıdır. Adem’le birlikte cennette yaşarlarken, ikisinin eşit olmasına rağmen Adem’in ondan hizmet ve itaat beklemesine, kendisine üstünlük taslamasına karşı çıkar, Tanrı’nın gizli adını söyleyerek, kendi isteğiyle cennetten sürgün edilir. Dünyaya gelen Lilith, bir cin ile birlikte olarak yüzlerce çocuk doğurur. Adem’in Lilith’in cennete geri dönmesi için çabalamaları sonucunda, üç melek Lilith’i ikna etmeye çalışır. Başarılı olamayınca ise çocuklarını öldürürler. Bunun üzerine şeytanlaşan Lilith, intikam almaya karar verir. Yeni doğmuş bebeklere, lohusa kadınlara musallat olur, onların canlarını alır, erkeklerin rüyalarına girip, baştan çıkararak onlardan kötücül çocuklar doğurur.

lilith_mesopotamia

Mezopotamya mitolojisinde Lilith

Bu efsane sebebi ile Lilith özellikle son dönemlerde feministlerin sembolü olmuştur. Lilith aslında özgürlüğü için savaşan ilk feminist kadın mıdır, yoksa bir iblis midir? Çizgi romanda olduğu gibi mitolojide de bu durumun biraz karışık olduğunu düşünüyorum 🙂 Sizin de fikrinizi almak isterim..

Lilith hakkında detaylı bilgi için:

http://www.ntvmsnbc.com/id/25094550/

Etiket: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.