Mockingjay Part 1 (Alaycı Kuş)

Arenadan kurtulan Katniss 13.mıntıkanın askerleri tarafından kurtarılır. 12.mıntıkanın tamamen yok edildiğini öğrenmesi Katniss’in içindeki intikam ateşini körükler. Ailesi ve Gale’in hayatta kalmasına vesile olan 13.mıntıkanın yardım çağrısını bazı şartlar öne sürerek kabul eder. İstediği Snow’un eline düşen oyun haraçlarının kurtarılmasıdır. Haraçlardan birisi Peeta’dır. Snow, Peeta’yı Katniss’e karşı kullanıp onu Alaycı Kuş (devrimin sembolü) olmaktan vazgeçirmeye çalışırken 13.mıntıkanın başkanı Coin ve Heavensbee de Katniss’i kendi taraflarında tutmaya çalışırlar.

alma_coin_district

Snow’un bulaşmaya korktuğu nam-ı değer Nükleer Alma Coin

Lionsgate Açlık Oyunları serisinin son kitabı Alaycı Kuş’u ikiye bölüp bir de üstüne korkunç derecede sıkıcı ve bomboş 2 saatlik bir film çekip seyirciyle resmen ‘alay’ etti. İlk Mockingjay’den pek bir şey beklemesek de ilk iki filmi izlediğimizden hadi bunu da kaçırmayalım diyerek daha ilk gününde sinemanın yolunu tuttuk. Ama film beklenilenden de kötüydü. Filmin bitmesini bekleyemeden çıkanlar oldu. Biz dayanıklı çıktık.

İkinci film Ateşi Yakalamak seyirciyi meraklandıran bir yerde bitmişti. Oyunlara daha fazla devam etmek istemeyen Katniss arenanın güç alanını devre dışı bırakmıştı. Benim beklentim Katniss’in artık kararını verdiği ve Başkan Snow’a karşı duracağı yönündeydi. Fakat öyle olmadı. Yine Katniss’in zoraki kahramanlıklarını ve aşk üçgenini izlemek zorunda kaldık. Biliyorum kitabı okuyanlar bu kızın zaten böyle biri olduğunu ve Jeniffer Lawrence’ın bu tutarsızlığı iyi oynadığını söyleyeceklerdir. Ben iyi oyunculuktan ziyade bu filmde oyunculardan bile ‘bitsede gitsek’ havası hissettim. Zaten çok az sayıda yeni karakter dahil oldu ve onlar da donuk kaldı. İkinci filmdeki heyecan, hayalgücü ve çeşitlilikten eser yoktu. Son kitap ikiye bölünse ve ilk bölümünde Katniss’in kendini toparlama sürecine yer verilse bile bu daha etkileyici biçimde verilebilirdi. Katniss’i doğal ortamına salalım dediklerinde ümitlenmiştim ama o da olmadı. İlk iki filmin birbirine benzemesi ve sürekli oyunları konu alıp arenada geçmesi biraz sıkmıştı ama inanın Alaycı Kuş’u seyredince keşke arenada olsalar diyeceksiniz.

SS_D8-3371.dng

Alaycı Kuş uzun ve içi boş bir film olmasına rağmen ilk iki filmde olduğu gibi yine Açlık Oyunları evreninin detaylarına yer verilmemiş. Alaycı Kuş’un ne olduğu, Katniss’in söylediği Darağacı (Hanging Tree) şarkısının anlamı seyirciye aktarılmamış. Alaycı kuşu Ateşi Yakalamak incelemesinde yazmıştım. Darağacı’nı da burada anlatayım.

Darağacı’nın Hikayesi

Ateşi Yakalamak filminde Jeniffer Lawrence Rue için “Deep in the Meadow” isimli ninniyi söylemişti. Alaycı Kuş filminde ise şarkı söylemek Jeniffer’ı çok tedirgin etmiş. Sesine güvenmeyen aktris zorlanarak da olsa Hanging Tree şarkısını söylemiş. Sözler romandan alıntı. Yani Suzan Collins’e ait. Melodi ise Lumineers isimli grup tarafından film için yazılmış.

Katniss’in küçükken babasından öğrendiği bu şarkı kafa karıştırıcı olması ve son kıtasındaki “ipten kolyeler”in Prim ve Katniss için bir oyun haline gelmesi sebebiyle annesi tarafından yasaklanmış. Ancak Katniss her çocuk gibi yasaklanan şeyi unutamamış. Filmdeki sahnede de Katniss’in yüz ifadesinden şarkıyı yavaş yavaş hatırlayıp söylediğini görebiliyoruz. Şarkının sözlerinde 3 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle asılarak idam edilmiş darağacındaki bir adam sevgilisini yanına, onunla ölmeye çağırıyor. Ölü adam esasında bir katil olmayıp Başkent tarafından suçlanıp bahaneyle öldürülen birisi. Tutsak ve sefillik içinde yaşamaktansa ölmeyi tercih ederek sevgilisini hatta diğer mıntıka sakinlerini de ona katılma konusunda ikna etmeye çalışıyor. Bu sebeple şarkı Başkent tarafından da yasaklanmış bir asi melodisi. Katniss şarkının anlamını büyüdükçe keşfediyor. Önceleri adamın sevgilisine “kaç” dediğini sanan Katniss daha sonra aslında onu yanına ölüme çağırdırığını anlıyor. Şarkının sözleri Katniss, Peeta ve Gale üçgeni için de manalı. İlk filmde Katniss ve Peeta birbirlerini öldürmektense nightlock çileklerini yiyerek ölmeyi tercih ediyordu. İkinci filmde Katniss’in Gale’e “kaçalım” teklifi de şarkının üçüncü kıtası için geçerli olabilir.

Are you, are you
Coming to the tree
Where they strung up a man they say murdered three.
Strange things did happen here
No stranger would it be
If we met up at midnight in the hanging tree.

Are you, are you
Coming to the tree
Where the dead man called out for his love to flee.
Strange things did happen here
No stranger would it be
If we met up at midnight in the hanging tree.

Are you, are you
Coming to the tree
Where I told you to run, so we’d both be free.
Strange things did happen here
No stranger would it be
If we met up at midnight in the hanging tree.

Are you, are you
Coming to the tree
Wear a necklace of rope, side by side with me.
Strange things did happen here
No stranger would it be
If we met up at midnight in the hanging tree.

Kaynaklar
http://www.vulture.com/2014/11/mockingjay-song-hanging-tree-jennifer-lawrence-explainer.html
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Hunger_Games:_Mockingjay_%E2%80%93_Part_1
http://herocomplex.latimes.com/movies/hunger-games-mockingjay-director-warns-katniss-is-very-alone/#/0

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.