Violet Evergarden

Netflix’te muhteşem bir anime: Violet Evergarden

Violet Evergarden, Kana Akatsuki’nin aynı isimli Japon light novel türünde romanından uyarlanmış bir anime. Roman, 2014 Kyoto Animation ödüllerinde senaryo, roman ve manga olmak üzere üç dalda birden ödül alan ilk roman olma özelliğine sahip.

Ocak 2018’den bu yana haftalık serilerle Netflix’te yayınlanan animenin çizgilerindeki detaylara hayran olmamak elde değil.

Violet, eski bir asker. Yaşından çok emin değiliz ama genç kız olduğunu söylemek mümkün. Geçmişte bir komutanın himayesinde uzun yıllar savaşmış, eli silah tutan ve gözü kara bir karakter olmakla birlikte duygusal yetileri neredeyse yok denecek kadar az. Hatta bir kukla kadar duygusuz demek mümkün.

Hayatı boyunca komutanından aldığı emirler ile yaşamını sürdüren Violet, savaş sonrası komutanı ile yolları ayrı düşer. Daha önce emir almadan hiç yaşamamıştır ve insiyatif almak gibi davranışlara da tamamen uzaktır.

Komutanı tarafından başka birine emanet edilen Violet, bu kişinin sahibi olduğu CH Postal Service şirketinde otomatik anı bebeği (auto memory doll) olarak çalışmaya başlar. Bu görevdeki kişilerin işi, duygularından ve düşüncelerinden emin olan ancak nasıl yazılacağını bilmeyen insanlar için mektup yazmaktır.

Aşk, merhamet, kıskançlık, yalnızlık gibi duyguların hangi durumlarda isimlendirildiğini dahi bilmeyen Violet, bu görev ile çıktığı yolculukta, daha birçok duygu ile yüz yüze gelir.

Violet, her bakımdan tamamen yalnız büyümüş ve savaş dışında herhangi bir ortam içinde de yetişmemiştir. Ancak geçmişin gösterildiği görüntülerin birinde komutanı ile bir pazara gider ve komutanı ondan bir broş beğenmesini ister. Yeşil bir broş seçer ve komutanı nedenini sorar. ”Çünkü gözleriniz ile aynı renk” der. Böyle bir durumda aşk kelimesinin tanımını bilmeye gerek var mı?

Kendi kelimelerin anlamlarını ararken, düşüncelerini ve duygularını yazıya döktüğü insanlar da kayboldukları hikayelerinde kendilerine yeni yollar bulur.

Violet Evergarden, ilginç konusu kadar muhteşem çizimleri, kostümleri ve müzikleri ile de anime dünyasında fark yaratacak türden bir eser olmuş. Hatta öyle ki bazı sahneleri durdurup çizimlere uzun uzun hayranlıkla bakmak istiyorsunuz.

Etiket:


Yazar Hakkında

Dijitali, teknolojiyi, gezmeyi, ağacı, yeşili, maviyi, yogayı, yazmayı, izlemeyi, okumayı sever. En çok küçük şeylerden mutlu olur.