Total Recall (Gerçeğe Çağrı)

Philip K. Dick’in Sinemaya Uyarlanan Kitapları ve Kısa Öyküleri

2 Mart (1982), sinema tarihine yön vermiş bilim kurgu ve fantastik dünyanın unutulmaz filmlerinin temelini oluşturan kitapların ve kısa öykülerin yazarı Philip K. Dick’in ölüm yıldönümü.

54 yıllık yaşamına 44 roman, 112 kısa öykü sığdıran PKD; Blade Runner’ın vizyon tarihinden 4 ay önce hayatını kaybetmiştir. Blade Runner dahil diğer tüm uyarlama filmleri ölümünden sonra beyazperdeye aktarılmıştır.

Belki de izlediğimiz tarihlerde yazarın adını dahi bilmediğimiz filmleri, kitapları ve kısa öykülerin orijinal isimleri ile listeledik.

9. The Golden Man (Next)

The Golden Man (Next)

The Golden Man, kısa öykü olarak 1954 yılında Amerikan bilim kurgu dergisi If‘te yayımlandı. Distopik bir konuya sahip hikayede mutantlar, insanlık için bir tehdit olarak görülüyor ve insanlar tarafından avlanıyor. Cris adında bir mutantın ise geleceği görme yetisi vardır. Bu yeti kendisine avantaj sağlar ve bu avdan kaçmaya yardımcı olur.

2007 yılında Next ismi ile vizyona giren uyarlamanın başrolünde Nicolas Cage yer alıyor. Kitabın konusu ile filmin senaryosu, başroldeki kahramanımızın 2,5 dakika sonrasını görme yetisinin olması ile örtüşüyor. Filme, hükümet tarafından bu özelliğin bilinmesi ile bir nükleer silahın engelleme çabası ve biraz da aşk karıştırılarak gişe filmi haline getirilmiş.

IMDb Puanı: 6.2

8. Impostor

Kısa öykü olarak ilk kez 1953 yılında Amerikan bilim kurgu dergisi Astounding‘te yayımlandı. Aynı isimli film uyarlaması ise 2001 yılında vizyona girdi.

Hikayenin konusu 2079 yılında insanlığın üstün bir ırk olan centauri‘ler ile savaş halinde olmasına dayanıyor. Özel mücadele ekibinde görev alan Spencer (Gary Sinise), karşı koyulması mümkün imha silahının tasarımcısı. Yakın zamanda centauri’ler tarafından dünyaya bir canlı bomba gönderildiği ihbarı alınır. Bu canlı bombalar insandan farksız görünen androidlerdir.

Spencer’ın da bir andorid olduğu şüphesi ortaya çıkar. Spencer’in herkesten önce kendisine android olmadığını ispatlaması gerekmektedir.

IMDb Puanı: 6.2

7. Paycheck (Hesaplaşma)

Paycheck (Hesaplaşma)

Paycheck, PKD’nin kısa öykülerinden biri olup 1953 yılında, Amerikan bilim kurgu ve fantezi dergisi Imagination‘da yayımlandı. Bu kısa öykünün Ben Affleck ve Uma Thurman‘ın başrolünü üstlendiği film uyarlaması 2003 yılında vizyona girdi. Filmin yönetmeni ise Mission: Impossible II, Face/Off gibi vurdulu kırdılı filmlerin de yönetmenliğini üstlenmiş John Woo.

Bilim kurgunun felsefik tarafı ile pek ilgilenmeyen, daha çok aksiyon tadında geçen filmin konusu, son iki yıllık hafızası silinen bilgisayar mühendisi Michael Jennings’in, yakın geçmişteki parçaları yerine oturmaya çalışmasına ve bir yandan da peşindeki hükümet ajanlarını atlatmaya çalışmasına dayanıyor.

IMDb Puanı: 6.3

6. Second Variety (Screamers)

Second Variety (Screamers)

Bilim kurgu temalı kısa öykü Second Variety, ilk kez 1953 yılında Space Science Fiction dergisinde yayımlandı. Öykü, Sovyetler Birliği ile batılı ülkeler arasındaki nükleer savaş sonrası dünyanın verimsiz bir araziye dönüşmesine, kalan insanların kendi arasında verdiği mücadeleye ve kendini sürekli yenileyen claws (pençe) ismi verilen robotlara dayanıyor.

Screamers ismi ile uyarlanan sinemaya uyarlanan hikaye, filmde farklılık gösteriyor. Ülkeler arasındaki savaş değil de koloniler arasında bir mücadele konu alınıyor. Bilim insanları tarafından icat edilen screamers aslında maden aramada görevlendirilen robotlardır. Zamanla kontrolden çıkarlar ve hareket halinde olan tüm cisimleri yok etmeye başlarlar. Ve asıl sorun görünüm olarak insandan herhangi bir farkları da yoktur.

IMDb Puanı: 6.4

5. Adjustment Team (The Adjustment Bureau – Kader Ajanları)

The Adjustment Bureau - Kader Ajanları

1954 yılında ilk kez Orbit Science Fiction dergisinde yayımlanan kısa öykünün temeli “Kaderimizi biz mi kontrol ediyoruz yoksa bilmediğimiz güçler tarafından manipüle mi ediliyoruz?” sorusuna dayanıyor. Normal bir hayat sürdüren evli bir sigorta satıcısı, bir gün işine her zamankinden daha erken gider, çok farklı bir dünya ile karşılaşır ve olaylar gelişir…

2011 yılında The Adjustment Bureau adı ile uyarlanan filmin başrollerde Matt Damon ve Emily Blunt yer alıyor. Hikayeden farklı olarak filmdeki baş karakter bekar ve karizmatik bir politikacıdır. Filmin ana konusu ile öykünün temeline dayanan aynı sorudur.

IMDb Puanı: 7.1

4. A Scanner Darkly (Karanlığı Taramak)

A Scanner Darkly, ilk kez 1977 yılında yayımlandı. Philip K. Dick’in kitabı ile söylediği sözler oldukça dikkat çekici:

Bu romanı yazmak da okumak da kalbimi burktu. Onun bir başyapıt olduğuna inanıyorum. Sanıyorum bu benim yazacağım tek başyapıt. Komik bölümleri, yazılmış olanların en komikleri, üzücü bölümleri ise tüm yazılanların en üzücüleriydi ve hepsi aynı kitapta toplandı.

Filmin ve hikayenin konusu yakın gelecekte Amerika uyuşturucu ile olan savaşı kaybetmesine dayanır. Birçok insan, kişilikte bölünmelere yol açan D (Death -Ölüm-) maddesi bağımlısıdır. Gizli dedektif Fred (Keanu Reeves) uyuşturucu örgütünü çökertmek için görevlendirilmiştir.

Aynı adlı romanından uyarlanan Karanlığı Taramak (2006), Richard Linklater tarafından beyazperdeye aktarıldı. Aynı zamanda filmin senaryo yazarlığını da yapan Linklater, şimdiye kadar Dick’in kitaplarına en bağlı kalan yönetmen olarak görülüyor.

IMDb Puanı: 7.1

3. We Can Remember It For You Wholesale (Total Recall – Gerçeğe Çağrı)

Total Recall - Gerçeğe Çağrı

We Can Remember It For You Wholesale, kısa öykü olarak 1966 yılında ilk kez The Maganize of Fantasy & Science Fiction dergisinde yayımlandı.

Bilim kurgu ve aksiyon türündeki hikaye, 1990 yılında beyazperdeye aktarıldı. Yıl 2084 Douglas Quaid (Arnold Schwarzenegger) beynine yüklenen hayatta Lori (Sharon Stone) ile evli bir inşaat işçisidir. Ancak rüyalarında Mars’a gittiğini ve orada olduğunu gören Quaid, insanları sanal olarak tatile yollayan Recall isimli bir şirketten Mars tatili satın alır.

90’lı yıllarda ülkemizde de oldukça popüler olan film, benim de izlediğim ilk bilim kurgu filmiydi. Filmde konusu işlenen hafıza implantasyonu, zihinsel yolculuk gibi konular günümüzde de birçok filme ve diziye ilham vermiştir.

IMDb Puanı: 7.5

2. The Minority Report (Azınlık Raporu)

The Minority Report (Azınlık Raporu)

Azınlık Raporu, kısa öykü olarak ilk kez Fantastic Universe bilim kurgu dergisinde 1956 yılında yayımlandı. Gelecekte geçen hikayede üç mutant, suçun oluşmadan önce öngörülmesini sağlar. Henüz suç işlememiş suçluların gerçekte suç işlemleri engellenerek, toplumsal düzen sağlanır. Bu yapılanmanın başında olan bulunan Anderton, bir sonraki suç işlemesi öngörülen kişiyi görünce olaylar tamamen farklı gelişir.

Hikayenin film uyarlaması 2002 yılında Steven Spielberg yönetmenliğinde, Tom Cruise‘un başrolünde aynı isimle vizyona girdi. Bazı görüşler filmin, PDK’nin kısa öyküsüne göre daha dikkate çekici olduğunu savunsa da bazı görüşler hikayenin tamamen daha orjinal olduğu yönünde. Hem fikir olunan tek görüş ise hikaye ile filmin çok farklı noktalara odaklandığı.

Hikaye özellikle otoriterlik ve bireysel özerklik arasındaki ilişkiyi sorgular. Gelecekteki olaylarla ilgili birçok hikaye gibi, “Azınlık Raporu” da özgür iradenin varlığını sorguluyor.

Diğer uyarlamaların çok ötesinde durduğunu düşündüğüm filmin başarısındaki en büyük etkinin Spielberg olduğu şüphesiz.

IMDb Puanı: 7.7

1. Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? (Blade Runner – Bıçak Sırtı)

Blade Runner

Amerikan yazar Philip K. Dick’in ilk bilim kurgu romanı olup ilk kez 1968’de yayınlandı. Nükleer savaşlar nedeniyle büyük zarar gören dünyada, çoğu hayvan türü aşırı radyasyon zehirlenmesinden dolayı nesli tükenmektedir. Bu nedenle bir hayvana sahip olmak toplumda bir statü işareti haline gelmiştir. Kitap, 1982 filmi Blade Runner’ın birincil temeli olarak hizmet etti ve birçok unsur ve tema kullanıldı.

Fütürist ve karamsar kurgusuyla tam bir distopyayı anlatan 1982 yapımı Blade Runner, sinema tarihinde yer alan kült bir bilim kurgu.

Maalesef Phillip K.Dick filmin gösterimine kısa bir zaman kala ölmüş. O da değeri öldükten sonra daha iyi anlaşılan yazarlardan biri olarak bilim kurgu tarihine geçmiş. Tıpkı Blade Runner’ın zamanında gişede hayal kırıklığı yaşayıp zamanla kült filmler arasına girmesi gibi.

Blade Runner, aksiyondan çok felsefi bilim kurgu sevenlerin hayranlıkla izleyebileceği bir film.

IMDb Puanı: 8.2

Etiket:


Yazar Hakkında

Dijitali, teknolojiyi, gezmeyi, ağacı, yeşili, maviyi, yogayı, yazmayı, izlemeyi, okumayı sever. En çok küçük şeylerden mutlu olur.