Pierce Brown’dan Kızıl İsyan serisinin 4. Kitabı: Demir Altın

Bir zamanlar birinin söylediği gibi: Politikacılar tarafından verilen bir savaş herkes tarafından kaybedilecektir. – Darrow, Demir Altın

Kızıl Yükseliş’in ardından 10 yıl geçmiştir. Darrow’un barış getireceğini düşündüğü Yükseliş, bitmek bilmeyen bir savaşa sebep olmuştur. Darrow savaşı bitireceğine hala inansa da bunun için kendi kurduğu Cumhuriyet’i karşısına alması gerekecektir.

Demir Altın, Kızıl İsyan üçlemesinin devamı niteliğinde ve böylece Pierce Brown seriyi bir sagaya çevirmiş oldu. Kitabın bitişi de adeta yeni bir serinin habercisi.

Brown, bu sefer farklı bir anlatım şekli tercih etmiş. Hikayeyi bir karakterin ağzından anlatmak yerine farklı karakterlerin bakış açısını sunmuş. Her iki bölümde bir farklı karaktere geçiş yapmış. Böyle olunca hem uzun hikayelerden sıkılmadım hem de yarıda kesilen konularını merak ettim. Üç kitabın ardından böyle farklı bir anlatıma geçip bunun altından başarıyla kalkan yazarı tebrik etmek lazım.

Lyria, Lysander, Ephraim, Darrow

Lyria, Lysander, Ephraim, Darrow

Kitabın başında her ne kadar politik bir kitapmış gibi anlatsam da merak etmeyin çünkü bu da aksiyon sahneleri ve entrikalarıyla üçlemenin diğer kitaplarını aratmayacak. Hatta şahsi fikrim, bu yeni anlatım tarzı ile üçlemeden daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Brown, Kızıl İsyan’da bir ayaklanmanın, aydınlanmanın hikayesini anlatmıştı. Bu yeni seri ile çok farklı dünyalara kapıyı açıp evrenini daha da genişletiyor. Bu yeni dünyada doğru bildiğimiz çoğu şeyin gözlerimizin önünde yıkıldığına şahit olacağız. Altın’ların köklerini ve değerlerinin derinliklerini öğreneceğiz. Bir yandan önceki kitaplardan yeniden diriltilen biri hikayeye dahil olurken hiç ummadığımız bir karakter aramızdan ayrılacak. Ölüp ölmediğine çok emin değilim gerçi. Bunu da bir sonraki kitaplarda anlayacağız.

Biz okurlar henüz kitabın Türkçesine erişememiş olsak da Pierce Brown, saganın devam kitabı Karanlık Çağ (Dark Age)’ı önümüzde Eylül ayına yetiştireceğinin sözünü verdi. Bir senede iki kitap yazması da bence ayrı bir başarı hikayesi olacak.

Son olarak sizi yazarın sözleriyle başbaşa bırakıyorum:

Üçleme boyunca bana zamanınızı ve hayal gücünüzü vererek güvendiniz. Ve bu kitabı alarak bana bir kez daha güvendiniz. Okuyucularım, bu güven için size sonsuz teşekkür ederim. Şunu bilin ki, tavşan deliğinin derinlerine inerken bu güveninizi asla hafife almayacağım – Pierce Brown

Etiket: ,


Yazar Hakkında

Marmara Üniversitesinde öğretmenlik okurken istediği mesleğin bu olmadığına karar verip web yazılımcılığına geçmiş; aldığı bu karar yıllar sonra Amsterdam'a taşınmasına sebep olmuştur.