Ready Player One (Başlat) - Wade

Başlat: Ready Player One ve Atıfta Bulunduğu 7 Film

Ernest Cline’nın çok satan kitabı Ready Player One (Başlat), Steven Spielberg yönetmenliğinde sinemaya uyarlandı ve geçtiğimiz Cuma günü vizyona girdi. Ready Player One benim bu sene içerisinde sabırsızlıkla beklediğim birkaç filmin arasındaydı. Beklentimi hakkıyla karşıladı diyebilirim.

2045 yılında, toplumun çöplüğe dönmüş dünyanın zor koşullarından kaçabileceği tek yer James Halliday’in yarattığı sanal gerçeklik dünyası OASIS‘dir. OASIS’te istediğin canlı olabilir, istediğin evrene gidebilir, istediğin cinsiyette olabilir, özetle hayal edebileceğin her şeyi yapabilirsin.

Oyunun kurucusu Halliday ölmeden önce oyuna 3 tane yarışma koymuştur. Her yarışmayı kazanan özel bir anahtara sahip olacaktır. 3 anahtarın da sahibi olan kişi Halliday’in servetine ve OASIS’in tüm haklarına sahip olacaktır. (Hikayenin bu kısmı uzun soluklu anime serisi One Piece’i anımsatıyor).

Hikaye, Halliday’in büyük hayranı Wade Watts’ın, avatarının adıyla Parzival’ın, arkadaşlarının ve OASIS’e sahip olup onu reklam amaçlı kullanmayı hedefleyen şirket IOI (Innovative Online Industries) etrafında döner. Parzival, adını Kutsal Kase’yi bulmayı amaçlayan kahramanı anlatan bir orta çağ şiirinden almıştır.

Wade - Ready Player One (Başlat)

Wade Watts

Film çekimlerinden önce birbirlerinin avatarlarını görebilmek için sanal gerçeklik gözlükleri takmışlar. Böylelikle oyuncular da seyircilerin gözünden karakterleri görme şansı bulmuş. Bu da onlara daha doğal rol yapma olanağı sağlamış. Örneğin Aech, kendisini canlandıran Lena Waithe’den çok daha uzundur. Gözlükleri taktıklarında ise onu Aech olarak görebilmiş ve ona göre hareket edebilmişler. Hatta gözlükleri çıkardıktan sonra bile yukarı doğru bakanlar olmuş.

Parzival kendi yaptığı, Geleceğe Dönüş‘tekiyle benzerlik gösteren DeLorean DMC-12 model bir araba sürerken, ekibinden Samantha/Art3mis de kült anime Akira‘dan Shotaro Kaneda’nınkine benzer bir motor kullanıyor. Filmin bir bölümünde yine ekipten biri olan Aech, The Iron Giant‘ı (Demir Dev) kontrol ederken; Daito, robot Gundam‘ın başına geçiyor.

Bazı yarışmalar sırasında Wade, King-Kong ve T-Rex‘ten kaçarken bazılarında kendini The Shining (Cinnet) filminin içerisinde buluyor. Bir diğerinde ise kendini 80’ler müziği ve kıyafeti içerisinde dans ederken bulabiliyor.

Buraya kadar anlaşılacağı üzere film tam bir nostalji şöleni. İzlerken diğerlerini hatırlamamak işten bile değil. Bir RPG (Role-Playing Game) hayranı olarak bazı sahnelerde kendimi karakterlerin yerine koymaktan alamadım.

I-Rok ve Parzival

I-Rok ve Parzival

Filmde, yukarıda bahsettiğim filmlerden çok daha fazlasına atıfta bulunuluyor. Warner Brothers’ın Disney, Universal Studios, Paramount Pictures, Fox gibi büyük yapımcılardan tek tek izin alarak filme eklediği yapımlardan dikkatimi çekenlerin listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Başlat’ın fragmanını izle

1. The Shining (Cinnet)

Labirent - The Shining (Cinnet)

Cinnet, Başlat’ı izlemeden önce kesinlikle izlemenizde fayda göreceğiniz bir film. Keza yarışmalardan biri tamamen bu filme atıfta bulunmuş.

Stephen King’in aynı adlı romanından Stanley Kubrick tarafından 1980 yılında sinemaya uyarlanan The Shining’in baş rolünde usta oyuncu Jack Nicholson bulunuyor.

Cinnet’in fragmanını izle

2. Monty Python and the Holy Grail (Monty Python ve Kutsal Kase)

Monty Python ve Kutsal Kase

1975 yapımı İngiliz absürt fantastik komedi türündeki filmin yönetmeni Monty Python. Parzival filmden, Halliday’in çok sevdiği bir başka film daha, belki de tüm zamanların en çok sevilen geek filmi diye bahsediyor.

Monty Python ve Kutsal Kase’nin sahnelerinden birini izle

3. Back to the Future (Geleceğe Dönüş)

Back to the Future (Geleceğe Dönüş)

Parzival’ın sürdüğü arabanın modeli Geleceğe Dönüş’ten hatırladığımız DeLorean. Keza buradaki araba muz kabuğuyla değil de oyun altınıyla şarj oluyor.

Geleceğe Dönüş’ün fragmanını izle

4. Akira

Kenada'nın motoru - Akira

2019 yılında, 3. Dünya Savaşı’nın sonrasındaki Neo-Tokyo’da tamamıyla bir kaos hüküm sürmektedir. Kaneda ve motosiklet çetesi tüm otoriteyi hiçe sayarak zamanlarını serserilik ederek geçirmektedir, ta ki çete üyelerinden Tetsuo bir kazada ağır yaralanana kadar…

Başlat’taki Art3mis, Kanedanınkine benzer bir motor kullanıyor.

Akira’nın fragmanını izle

5. The Iron Giant (Demir Dev)

The Iron Giant

1999 yılında vizyona giren animasyon Demir Dev’in seslendirmesini Vin Diesel yapmıştı. Başlat’ta Demir Dev’in yaratıcısı ve onu kullanan kişi ise Helen/Aech.

Demir Dev’in fragmanını izle

6. Gundam

Listede bir anime daha! Yine ana karakterlerden Daito’nun büyük savaş esnasında giydiği zırh, 1979 yapımı Gundam serisinden. Keza Daito bunu açık açık söylemekten de çekinmiyor.

Gundam’ın fragmanını izle

7. King-Kong

King Kong

Yine yarışmalardan birinde en büyük engellerden biri King-Kong. Jurassic Park‘tan hatırladığımız T-Rex ile birlikte ilk yarışmanın 5 sene boyunca tamamlanamamasının belki de en büyük sebebi.

Kong: Skull Island fragmanını izle

Tabii atıfta bulunulanlar sadece bunlarla sınırlı değil. Aech’i ilk gördüğümüz gezegendeki Freddy, OASIS tanıtımında Everest’e tırmanan Batman, yarışta arabalarını gördüğümüz Mad-Max, Parzival’in gizlenmek için kılığına girdiği Clark Kent (Superman), Art3mis’in Goro kılığına girdiği Mortal Kombat ve hemen ardından çıkan Alien, Halliday’in odasında posteri bulunan PAC-man, Parzival’in Ryu ve Ken’in özel tekniği Hadouken’i kullandığı Street Fighters,  Halliday’in tişörtünü giydiği Space Invaders, son savaşta Spartanlarını gördüğümüz Halo, savaşta bir silah olarak düşmanların üzerine salınan Chucky, bir grup Stromtrooper’ı gördüğümüz Star Wars. Bunların dışında Godzilla, Ninja Kaplumbağalar, Beter Böcek hatırladıklarımdan.

Hatırlamadıklarımı ya da sizin listede görüp de hatırlayamadıklarınızı yorumlarınızda beklerim.

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

Marmara Üniversitesinde öğretmenlik okurken istediği mesleğin bu olmadığına karar verip web yazılımcılığına geçmiş; aldığı bu karar yıllar sonra Amsterdam'a taşınmasına sebep olmuştur.