Robin Williams’a Veda

12 Ağustos salı sabahı güne çok kötü bir haberle başladık. 80-90 çocukları olarak güzel anılarımızdan birkaçına daha Robin Williams’ın ölüm haberi ile güle güle dedik. 63 yıllık yaşamında oynadığı çoğu filmde mutluluk, umut, masumiyet ve hayal gücünü seyirciye başarıyla aktaran Robin Willams’ı bilim kurgu ve fantazya filmlerinden bir liste ile uğurlamak istedim.

mork_robin_williams_iconMork and Mindy (Mork ve Mindy) – 1978-1982

Robin Williams’ın Ork gezegeninden Dünyaya gelen Mork‘u canlandırdığı komedi bilim kurgu dizisi 4 yıl boyunca 4 sezon yayınlanmıştır. Dünya’daki yaşamı gözleyip raporlaması gereken Mork’un Mindy’nin evine yerleşmesi ile macera başlar.

moonking_robin_williams_iconThe Adventures of Baron Munchausen (Baron Munchausen’ın Maceraları) – 1988

18.yy romancısı Baron Munchausen’in hikayelerindeki Osmanlı Türklerine karşı savaşı büyük bir deniz canavarı tarafından yutulma ve aya seyahat gibi fantastik öğeler eşliğinde anlatılır. Robin Williams Ay Kralı rolündedir.

parry_robin_williams_iconFisher King (Balıkçı Kral) – 1991

Eski bir DJ olan Jack yaptığı bir hata sebebiyle çaresizdir. Hatasını telafi etmek için kaçık ve evsiz Parry‘e kutsal kaseyi bulmasında yardım eder. Robin Williams Parry karakterini canlandırmaktadır. Film adını Kelt mitolojisindeki Balıkçı Kral efsanesinden alır.

peterpan_robin_williams_iconHook (Kanca) – 1991

Film J.M Barries’in 1911 tarihli romanı Peter Pan‘ın devamı niteliğinde olup çocukluğunu unutmuş olan Peter’ın Neverland’e dönüşünü anlatır. Kaptan Hook’un çocuklarını kaçırması üzerine Robin Williams’ın canlandırdığı Peter, Neverland’e geri dönüp onunla yeniden savaşmak zorunda kalır.

lesliezevo_robin_williams_iconToys (Oyuncaklar) – 1992

Zevo oyuncak fabrikasının sahibi ölünce fabrikanın başına kardeşi Leland geçer. Bir General olan Leland savaş oyuncakları yaparak markanın imajını değiştirmektedir. Fabrikanın esas varisi, Robin Williams’ın canlandırdığı Leslie Zevo  amcasını engellemeye çalışır.

hector_robin_williams_iconBeing Human(İnsan Olmak) – 1994

Bir insan ruhunun farklı zamanlardaki bedenlerde enkarnasyonunu anlatan filmde, farklı bedenlerde benzer ilişkiler kurup aynı hataları yapan baş kahraman Hector‘u Robin Williams canlandırıyor.

alanparrish_robin_williams_iconJumanji – 1995

Baş roldeki Alan Parrish karakterinin büyüklüğünü Robin Williams canlandırmaktadır. Alan ve Sarah sihirli bir masa oyunu oynarken Alan oyunun içinde hapsolur. 26 yıl sonra geri döndüğünde ise oyuna kaldığı yerden devam etmek zorundadır.

jack_robin_williams_iconJack – 1996

Robin Williams’ın baş rolü oynadığı filmde kahramanımız Jack olağan dışı yaşlanma hastalığı yüzünden normal bir insana göre dört kat daha hızlı yaşlanmaktadır. Bu sebeple 40 yaşındaki görüntüsü ile 5. Sınıfa başlayacaktır.

phillip_robin_williams_iconFlubber (Dalgın Profesör) – 1997

Bir Disney klasiğinin yeniden çekimi olan bu komedi filminde Robin Williams baş kahraman Profesör Philip Brainard‘ı canlandırıyor. Dalgın Profesör Brainard yeni bir enerji kaynağı icat etmeye çalışırken ortaya kazara Flubber adındaki zıplayan lastik madde çıkar.

mel_robin_williams_iconDeconstructing Harry (Yaramaz Harry) – 1997

Woody Allen’ın yazıp yönettiği ve baş rolü oynadığı komedi filmidir. Yazar Harry Block geçmişinden ve romanlarından sahneleri hatırlayıp roman karakteri tarafından ziyaret edilmektedir. Robin Williams bu karakterlerden biri olan Mel‘i canlandırır.

chris_robin_williams_iconWhat Dreams May Come (Aşkın Gücü) – 1998

Richard Matheson’un aynı adlı romanından uyarlanan filmde araba kazasında yaşamını yitiren Chris Nielsen cennete gider. Ancak intihar eden karısı cehennemdedir. Chris rolündeki Robin Williams öteki dünyada karısını bulmaya ve onu cennete getirmeye çabalar.

andrew_robin_williams_iconBicentennial Man (İkiyüzyıllık Adam) – 1999

Isaac Asimov’un aynı adlı kısa hikayesinden sinemaya uyarlanan filmde baş kahraman android Andrew Martin‘i Robin Williams canlandırıyor. Andrew duyguları gelişen ve insan olmaya çabalayan bir androidin hikayesinin 200 yıllık bölümünü yansıtıyor.

alanhackman_robin_williams_iconFinal Cut (Son Kurgu) – 2004

Beyin naklinin mümkün olduğu bir dünyayı anlatan filmde Robin Williams Alan Hackman karakterini canlandırıyor. Görevi insanların kaydedilmiş hatıralarında son düzenlemeyi yapmak olan makasçı Hackman’ı son görevinde bir tehlike beklemektedir.

theodore_robin_williams_iconNight at the Museum (Müzede Bir Gece) – 2006/2009/2014

İlk filmde New York Doğal Tarih Müzesi’nin bekçiliği görevini üstlenen Larry (Ben Stiller) ikinci filmde müzenin kapanması ile Smithsonian Enstitusüne taşınan canlanan eserlerin peşine düşer. Her iki filmde de Larry’e yardımcı olan Teddy Roosevelt’i Robin Williams canlandırıyor. Robin Williams’ı son kez Teddy Roosevelt olarak göreceğimiz üçüncü Müzede Bir Gece filminin 26 Aralık 2014’de vizyona girmesi bekleniyor.

İyi seyirler…

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.