Bir İstanbul Beyefendisinin Olağanüstü Maceraları – Seyfettin Efendi

Alaturka Sherlock Holmes , Türk edebiyat tarihinde daha önce de denenmiş ve çoğunlukla “Amanvermez” sıfatıyla sunulmuş. Bu denemelerin özetini edebiyathaber.net sitesinde yer alan şu yazıda bulabilirsiniz. Seyfettin Efendi’de bu denemelerden biri olarak edebiyat tarihimize geçecek gibi görünüyor.

Seyfettin Efendi’yi Büyülü Dükkan’da görmüş, kapağı ve ismi sebebiyle çekici bulmuş fakat elime bile almamıştım. Örümcek Adam, Batman, Avengers gibi bir dolu Amerikan süper kahramanı arasında bir İstanbul Beyefendisi öylece size bakıyor. Hem yerli karakterlerin yokluğundan yakınıp hem de neden uzak duruyoruz bilmiyorum. Kendi yaratıcılığımıza karşı bir önyargı içindeyiz sanki. Çok da iyi bilmediğimiz tarihimize deliler gibi sahip çıkarken kendimizden bir parça içeren farklı kurgulardaki edebi eserlere o kadar da sıcak bakamıyoruz. Karakterlerin Türk olduğu, bildiğimiz yerlerde geçtiği bilim kurgu/fantastik romanlara rastlamak çok güç. Yazar ve çizerlerde bu konuda kaygılıdır diye tahmin ediyorum. İsim ve mekanların uydurma olması nedense okuyucuya daha çekici geliyor. Belki de Seyfettin Efendi ve Esrarengiz Hikayeleri’nin önsözünde belirtildiği gibi resmi tarihimizle oynamak riskli geliyor.

Büyülü Dükkan’da yüzüne bakmadığım Seyfettin Efendi beni twitterda yakaladı. Baktım ki herkes paylaşıyor, her yerde bir Seyfettin Efendi, merak ettim ve googleladım.

Seyfettin Efendi

Seyfettin Efendi, resmi tarihten ilham alınarak ortaya çıkarılmış bir çizgi roman kahramanı, kendi kültürümüzden ve tarihimizden, süper güçleri olmayan sadece sorgulayıcı zekasını kullanan bir karakter. İfşa-yı Sırr ekibi ile beraber Cumhuriyet’in yeni kurulduğu dönemde İstanbul’daki gizemli olayları çözme görevini üstleniyor. Bu girişim hiyakesi yazar ve çizer Devrim Kunter‘in blogunda paylaşımları ile başlayıp sonra baskı haline dönüşmüş. Seyfettin Efendi ve Olağanüstü Maceraları – Yeditepe Canavarı‘nın ardından farklı yazar ve çizerlerin de eşlik ettiği kısa maceralardan oluşan Seyfettin Efendi ve Esrarengiz Hikayeleri yolda. Devrim Kunter’in konu itibariyle polisiye bilim kurgu olarak tanımladığı Seyfettin Efendi’yi kendi web sitesinden örneklerle inceleyebilirsiniz.

Haftaya Pazar günü (20 Nisan) 13:00-16:00 arası yolunuz Kadıköy civarına düşerse Büyülü Dükkan’da bir tanıtım filmi ile beraber çizgi roman severlere tanıtılacak olan Seyfettin Efendi’ye bir şans vermek istersiniz belki.

Devrim Kunter ile yapılan röportajlar için şuraya ve kendi web sitesi için buraya buyrun.

Seyfettin Efendi Açılış

Etiket: ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.