Titana Saldırı (Shingeki no Kyojin)

Shingeki no Kyojin (Attack On Titan): Üç duvar arasındaki hikaye

Shingeki no Kyojin kurgusu, çizimleri, eski ve yeni olaylar arası bağlantıları, flashbackleri, animesindeki tema müzikleri ile bir çoğumuzun favori anime/mangası olmayı çoktan başardı.

Yazarı Hajime Isayama’yı gerçekten tebrik ediyorum. Ticari sebeplerden ötürü mangayı çok başka bir hikayenin içine sokup sakız gibi uzattıkça uzatabilir, hayal kırıklıklarıyla dolu bir şekilde bitirebilirdi Bleach ve Naruto’da olduğu gibi. Ama yayınlanan son bölüm olan 101. sayıya kadar bana göre gayet güzel ilerledi.

Bu yazının içeriği ve görseller, manga’nın 101. sayısı ve öncesi ile ilgili spoiler içermektedir.

Hikayenin konusu

Shingeki no Kyojin Kapak

Konunun baştan beri hiç değişmediği hikayede, iç içe yapılmış üç adet duvar içerisine hapsolmuş köyler, kasabalar ve bu yerlere saldıran devler var. Bu devler nereden geliyor? Neden insanlığa acımasızca saldırıyorlar? Neden üç adet duvar var? En içteki duvarda yaşayanlar dışarıdaki iki duvarın içinde yaşayanlara göre neden daha asil ve soylu? Duvarların ötesinde ne var? Manga, ilk sayılarına bu sorularla başladı. Yayınlanan ilk bölümden itibaren mutlaka okuyucuya belli bir miktarda içerik sunuldu ve hikayede belli bir ilerleme gerçekleşti. Neredeyse her bölüm yeni soru işaretleri veya cevaplanan bir soru ile yayınlandı.

Hikayenin bir başka güzel yanı ise gereksiz yere, sürekli yeni karakterler ortaya çıkarmaması. Hikayeye yeni karakterler eklendiğinde, bu karakterlerin hikayenin kurgusu ile mutlaka bir uyumu olması ve devamlılıklarının tutarlı şekilde sağlanması.

Manga ile ilgili ilk yazımı 50. sayılarının yayınlandığı dönemde yazmıştım. O zamanlar hikaye ile ilgili cevap bekleyen çok fazla soru işareti vardı. Eren’e babası Grisha Yeager tarafından verilen ve evlerinin bodrum katındaki bir sırrı ortaya çıkarması gereken o anahtarın sırrı ne zaman ortaya çıkacaktı? Beast Titan kimdi ve nereden geliyordu? Amacı neydi? Ne tarz güçleri vardı?

O dönemler bir yerlerde Beast Titan’ın kulaklarının Grisha Yeager’e benzerliğini gösteren bir web sayfasına denk gelmiştim.Tahmin eden kişi doğru sonuca yaklaşmış. Beast Titan, babası olmasa da Eren’in yakın bir akrabası çıktı.

Shingeki no Kyojin_Eren'in babası ve anahtar

Hikayenin Claymore ile benzerliği

Reddit’deki bazı yazarlar gibi ben de hikayenin genel akışını ciddi derecede Claymore’un mangasına benzetiyor, Titanların ardında yatan sır konusunda “belli ki Claymore’dan oldukça esinlenmişler” diye düşünüyordum. Tahminlerim bir organizasyonun olduğu, bu organizasyonun insanlar üzerinde deneyler yürüttüğü ve bu deneyler sonucu Titanların oluştuğu şeklindeydi. Claymore mangasını bitirenlere tanıdık gelmiştir bu cümle.

Claymore’da da 79. bölüm itibariyle öğrendik ki, Claymore üreterek insanlığı kötü Yomalardan (orada Yoma, burada Titan) koruyor diye bildiğimiz organizasyon, aslında Yomaları bizzat kendisi üretip test ediyormuş. Ve insanlığın yaşadığı bölgeler de aslında organizasyon için bir test bölgesiymiş.

Normalde insanların daha güvende yaşadığı çok daha büyük bir bölge (mainland) varmış. Sorun şu ki Claymore, bizi o bölgeye hiç götürmedi. Hikaye Mainland’in sırrını öğrenemeden bitti. İşte Shingeki no Kyojin tam da bu noktada Claymore’un bir adım ötesine geçiyor. Çünkü aksiyon dolu savaşlar sonrası duvarlar içerisindeki bir çok sırrı öğrendiğimiz gibi, hikaye 91. bölüm itibariyle bizi çoktan o meşhur Mainland’e götürüyor. Ve devamında yayınlanan 10  bölüm ile hikaye Climax’a ulaşıyor. O dönemler Claymore’u daha başarılı buluyordum ama özellikle Marley Arc ve Return to Shiganshina Arc’ları ile (71. bölüm ve sonrası) Shingeki No Kyojin kendini bir kaç adım öteye taşımayı başarıyor.

Ortaya çıkan gerçekler ve cevap bekleyen sorular

101. sayıya kadar neredeyse bir çok şeyi öğreniyoruz: Kenny Ackerman ve ailesinin yaşadıklarını, Fritz ailesinin amacını, Grisha Yeager’ın geçmişi ve planlarını, Eldian halkının geçmişini, bodrum katındaki gerçekleri, Beast Titan’ın ve, Smiling Titan’ın kim olduklarını, Ymir’in gücünden oluşan 9. ve son dev War Hammer Titan’ın kim olduğunu, okyanusun ötesinde neler olduğunu, Ymir’in başına gelenleri, Historia’nın geçmişini, devlerin nasıl oluştuğu ve insanlığa neden saldırdığını ve daha bir sürü gizemi…

Öğrenemediğimiz çok az bilgi kaldı. Mesela çoğu kişinin en çok merak ettiği şey Annie’ye ne olduğu. Mikasa’nın ailesi gerçekte neden öldürüldü? Son bölümlerde karşımıza çıkan Azumabito Ailesi kim, amaçları ne? Ortalığın karışacağını öngörüp bir anda kaçan Kiyomi Azumabito ile Mikasa’nın annesinin bir bağlantısı olabilir mi? Ackermanlar bir tür deneye mi maruz kaldılar, neden bu kadar güçlüler? Zeke tam olarak ne planlıyor olabilir? Bücürlüğünü ve fiziksel zayıflığını, zekası ile manga boyunca fazlasıyla kapatan Armin, Colossal Titan gücünü 4 senede hangi seviyeye kadar kullanabiliyor duruma geldi? Hayran kalarak izlediğim Pieck’e ne olacak?

Eren’in dört yıl içindeki değişimi

Shingeki no Kyojin Acı Hatırlatıcı (Grim Reminder)

İlk bölümdeki insanlığa yapılan acı uyarıyı (grim reminder) hatırlıyorsunuzdur.  İnsanların korkunç şekilde katledilmeleri, devlerin çoluk çocuk dinlemeden herkesi öldürmesi, Eren’in gözlerinin önünde annesinin başına gelenler.

Peki 2. uyarının 1.sinden ne farkı var? Eren’in grim reminder 2’yi kalabalıkta gerçekleştirmesi gerekli miydi diye düşünmüştüm ilk başta. Ancak Shingeki no Kyojin’i bu kadar farklı seviyeye taşıyan şey bu karanlık dünyası değil miydi zaten. Ve görüldüğü, üzere Eren dört senede çok çok değişmiş.

Yeni Eren çok daha acımasız, çok daha intikam dolu, çok daha gri…

Reddit yorumları

Yeni bir bölüm yayınlandığında, sayıyı okuduktan sonra mutlaka Reddit’te ilgili sayının tartışmalarını ve yorumlarını  okuma taraftarıyım. Anlaşılmayan noktaları güzel açıklıyor ve genelde mantıklı teoriler yazıyorlar. Ama bazen bazı cevaplar henüz kesinlik kazanmamışken, olayların çok kesinmiş gibi yazıldığı durumlar da olabiliyor.

Willy Tybur ile ilgili yazılanlar mesela: Açık bir şekilde belirtilmemesine rağmen bir çok kişi War Hammer Titanın kendisi olduğu ile ilgili yorumlar yaptı. Ancak 97. bölümde Willy, ailesini Magath’a tanıttıktan sonra, War Hammer Titanın kendisi olmadığına, ailesinden birisinin veya onları koruyan korumacının olabileceğine dair ipuçlarını veriyor. Isayama da bu kadar basitçe anlamamıza izin vermezdi diye düşünüyorum. Sonraki ihtimal olarak koruma olabileceği söyleniyordu, ta ki 101. bölümde Willy’nin kardeşi Ms. Tybur hepimizi ters köşe yapana kadar.

 

Shingeki no Kyojin_Aile

Hikayeye bizi bağlayan Hanji, Levi ve Mikasa

Hanji için ayrı bir paragraf yazmazsam olmaz. Hikaye’de Hanji gibi zeki bir karakterin olması inanılmaz mutluluk verici; teorileri, öngörüleri, Titanlar üzerindeki deneyleri ve elindeki bilgilerden yaptığı çıkarımları ile harika bir karakter.

Hanji dışında Levi ve Mikasa ikilisi de var. Fazla karizmatik, fazla güçlüler, izlemeye okumaya doyamıyorsunuz. Bu ikili ve Hanji’ye bir şey olmadığı sürece bu seriden soğumak benim için pek mümkün değil. Şu zamana kadar onca olaydan sonra, bu üçlü favori karakterlerim.

Shingeki no Kyojin'deki Dev

Tema müzikleri ve olay döngüleri

Animesinden bahsedersek, Shingeki no Kyojin ilk sezon müzikleri, Kuroko no Basket ilk sezon müziklerinden sonra gördüğüm en iyi anime tema müzikleri olabilir.

Ve yine ilk sezonundan konuşacak olursak, bölümleri izlerken bir sürü beklenmedik olay döngüleri yaşadık. Kurgusunu geçtim sadece bu yazdığım iki sebep (tema müzikleri ve beklenmedik döngüler) Shingeki no Kyojin’in favori animelerimiz arasında olması için yeterliydi.

4 sene bekletip 2. sezonu 12 bölüm yapmaları büyük haksızlıktı ama neyse ki o 12 bölüm de mangadan çok başarılı şekilde adapte edildi, detaylar atlanmadı ve müzikleri de ilk sezon kadar iyiydi. Kuroko no Basket 2. sezon müzikleri için bunu söyleyemeyeceğim.. Neyse ki 3. sezon için de çok beklemeyeceğiz.

Olur da denk gelirseniz lütfen Shingeki no Kyojin’in 2015 yapımı uyarlama filmini (live action) orjinal hikaye ile bağdaştırarak izlemeyin. Bu filmin orijinal hikaye ile hiç bir alakası yoktur. Bir animenin /manganın filme çekilmesini zaten destekleyen birisi değilim. Birileri Shingeki no Kyojin’in popülaritesinden yararlanmaya, ticari başarısından kendine pay çıkarmaya çalışmış ve ortaya böyle bir facia çıkmış.

Karakterler, devler, hikaye her şey değiştirilmiş; kötü bir kurgu ve oyunculukla çok başarısız bir film meydana gelmiş. Animenin 1 bölümünü izlemeyip ya da 1 bölüm manga okumayıp bu filmi izleyen ve sırf filmi başarısız bulduğu için animesine/mangasına başlamama kararı almış insanlar tanıdım. Filmi izlemek istiyorsanız lütfen Shingeki no Kyojin dünyasından bağımsız olarak izleyin. Ya da en azından animenin ilk sezonunu izleyip sonra filmi eğlenme amaçlı izleyin. Böylece ne kadar kötü bir film olduğunu kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

3. sezon ne zaman?

Manganın 102. bölümü yakında yayınlanacak, sabırsızlıkla bekliyorum. 2019 Temmuz’unda da çok güzel bir 3. sezon bizleri bekliyor. Neler olacağını bilsem de her bölümü büyük bir heyecanla izleyeceğimden eminim. Şimdiden herkese keyifli okumalar / seyirler.

Kaynaklar:
deviantart.com, wikipedia.org, reddit.com, tumblr.com

Etiket: ,


Yazar Hakkında

Küçük yaşlardan beri anime serileri izleyen yazar manga okumaya 2010 yılında başlamıştır. ODTÜ İnşaat Mühendisliği okuyup istediği mesleğin bu olmadığına karar vermiş ve yazılım sektörüne geçmiştir. Şu anda Boğaziçi Üniversitesi’nde Yazılım Mühendisliği üzerine yüksek lisans eğitimine devam etmektedir.