Sighma – Kendini Arayış

Kadıköy’deki çizgi romancım Büyülü Dükkan’ı her ziyaret ettiğimde takip ettiğim serilere ek olarak daha önce denemediğim  serilerden bir kitap almak için bakınıyorum. Seçtiğim kitaplar birkaç istisna hariç genellikle Bonelli yayın evinin çizgi romanları oluyor.

En son ziyaretimde Sighma’yı aldım.  Sighma, Bonelli Editore’nin birbirinden bağımsız 10 kitaplık Romanzi a Fumetti Bonelli serisinin 3. kitabı. Romanzi a Fumetti Bonelli, Bonelli usulü grafik roman şeklinde çevrilebilir.  Seride fantastik kurgu, bilim kurgu, macera, gizem hatta belgesel gibi  farklı türlerde 10 çizgi roman var. Diğer kitapların arasından Sighma’yı tercih etmemin nedeni bilim kurgu olmasıydı.

Seri Hakkında Kısaca

Büyülü Dükkan’da serinin 3 kitabını gördüm. İnternette diğer kitapların hangileri Türkiye’de yayınlanmış diye araştırmaya çalıştım ve gerçekten çok zorlandım. Serinin Türkiye’de çıkan kitaplarını, yayın evlerinin adını, basım tarihlerini bir arada gösteren bir kaynağa ulaşamadım. Farklı farklı kaynaklardan edindiğim bilgilere dayanarak şöyle bir liste çıkardım :

1 – Dragonero (06.2007) :  Ejderha Kanı – Çizgi Düşler (2014)

2- Gli occhi e il buio(10.2007) : Gözler ve Karanlık – Hoz Comics

3 – Sighma (10.2008) : Sigma – Hoz Comics

4 – Mohican (06.2010) : Mohican  – 1001 Roman

5 – Stria (06.2011) : Stria – Hoz Comics

6 – Linea di sangue (10.2011) : Kan Bağı – Hoz Comics

7 – Darwin (06.2012) : Darwin – Hoz Comics

8 – Sul pianeta perduto (10.2012) : (Kayıp Gezegen) – Yayınlanmamış

9 – Come Tex nessuno mai (09.2013) – Yayınlanmamış

10 – Il grande Belzoni (10.2013) – Yayınlanmamış

Seri, İtalya’da 2007 yılında yayınlanmaya başlanmış ve her yıl bir kitap çıkacak şekilde planlanmış. İlk kitap Dragonero çok tutunca ikinciyi de 2007’de çıkararak planları biraz bozmuşlar sonra diğer kitapların yayınlanması da düzensiz olarak devam etmiş. Son kitap Il Grande Belzoni ekim 2013’de çıkmış ve seri tamamlanmış. Bonelli’nin web sitesinde kitapların genel tanıtımları, yazar – çizer bilgileri, yayım tarihleri veriliyor.

Sighma

Hafızasını kaybetmiş şekilde uyanan baş kahraman kendini şehrin sınırlarının dışında bulur. Nerede olduğunu anlamaya çalışırken milisler tarafından yakalanarak içeri alınır. Milislerin karargahında incelendiğinde mikroçipinin olmadığı farkedilir ve kendisi hakkında bir tetra raporu yazılarak şehrin sıfırıncı seviyesinde salıverilir.

Ceplerinde bulunan birkaç ipucu sayesinde yolunu bulmaya çalışırken kendisini tanıyan Mothman ona yol gösterir. Kısa sürede 4 – 5 farklı ismini öğrenir, hangisinin gerçek ismi olduğunu bilememektedir. Göğsünde anlamını bilmediği Sighma şeklinde bir dövme vardır. Bu sebeple kendisine Sighma denilmesini tercih eder.

sighma tattoo

Çözülmesi gereken gizemlerden biri Sighma dövmesi

Tam da tahmin edileceği üzere başı derttedir. Kendisini öldürmeye çalışan bir çeteye ek olarak milisler de bir süre sonra tekrar peşine düşerler. Sıfırıncı seviyede kendini güvende hissetmediği ve bulduğu ipuçları onu yukarı sevk ettiği için yukarı katlara yolculuğu başlar. Seviyeler arasında yolculuk bir asansör aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Sistem denilen yapı tarafından mükemmel şekilde idare edilir gibi görünen şehirde aslında insanların tüm hayatları kontrol edilmekte, insanların özgür iradeleri bulunmamaktadır. Hafızasını kaybeden kahramanımızla birlikte şehrin yapısını biz de yavaş yavaş öğrenmeye başlarız. İnsanlar doğduklarından itibaren beyinlerine mikroçipler yerleştirilmekte, insanların hafızaları bu çiplerde tutulmakta, yaptıkları tüm hareketler bu çipleri okuyan Decrid adındaki cihazlarla kontrol edilmektedir. Örneğin asansöre binenler bir düğmeye basmazlar, Decrid çiplerini okuyarak asansörün onları gitmeleri gereken kata götürüp bırakmasını sağlar. Yetkisi olmadığı halde gidemeyecekleri seviyenin düğmesine basanlar milisler tarafından tutuklanır. Sadece üst seviyelere ait olanların düğmeleri kullanma ve her kata girebilme yetkisi vardır.

Decrid

Mothman, Decrid’i anlatıyor

“Şehir varolan tek yapıdır. İnsanlıktan geriye kalan bu yapının içindedir”

Şehir hiyerarşik ve işlevsel olarak seviyelere bölünmüştür. En alt seviyelerde aylaklar, boş gezenler varken yukarıya doğru üretimin yapıldığı fabrika seviyesi, restoran ve dükkanların bulunduğu seviye, memurlar, bilgeler ve seçkinlere doğru yükselir. En üst katta ise sistemin yöneticisi olan Konsül bulunmaktadır. Sighma mikroçipinin olmamasının sağladığı avantaj ile bütün katları dolaşarak gerçekte kim olduğunu ve başına nelerin geldiğini araştırır. Bu arada hafızasını kaybetmeden önce dahil olduğu isyancı gruba tekrar dahil olarak eylemlerine destek olur. 0 dan 9’a kadar tüm seviyelerde bulunduğu için bir süre sonra hangi grubun daha özgür olduğunu sorgulamaya başlamıştır.

Bu arada kendi başına gelenin başkalarının da başına geldiğini, sistemin sıfırlayıcılar adı verilen bir kuvveti olduğunu ve insanların mikroçiplerindeki hafızalarını sıfırlayarak onlara yeni anılar ve yeni hayatlar verdiklerini öğrenir. Sıfırlananlar genellikle sisteme karşı tehtit olarak görülen bireylerdir. Peki kendisine neden yeni bir kimlik verilmemiştir?

Sighma’nın kendini bulma yolculuğunda bir yandan yaşadığı distopik şehri onunla birlikte tanıyor, bir yandan gizem unsuru hiç kaybolmadan, mevcut sorulara alınan cevapların yarattığı yeni bulmacaları onunla birlikte çözerek şehrin en üst seviyesine doğru bir yolculuk yapıyorsunuz.

Hikayeyi, akışını, olayların çözümlenmesini çok beğendim. Çizimleri biraz karamsar ve yer yer anlaşılmaz buldum. Ama genel anlamda Sighma’yı beğendim. Yaratımında esinlenilen kaynakların izlerini distopik atmosferin detaylarında yakalamak bana keyif verdi. Önsözde birçok P.K.D eseri, George Orwell’in 1984’ü ve Öngörü’sü, George Taylor’ın Maymunlar Cehennemi, Zamyatin’in Biz’i, Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya’sının distopya için esin kaynakları arasında yer aldığı belirtilmiş.

paolo barbato

Paolo Barbato

stefano casini

Stefano Casini

Sighma’nın yazarı Paola Barbato, aynı zamanda serinin 7. kitabı Darwin’in de yazarı.

1971 doğumlu kadın yazar yine bir Bonelli çizgi roman serisi olan Dylan Dog’un yazar kadrosunda yer alıyor.

Sighma’nın çizeri Stefano Casini’yi ise Nathan Never ve Dampyr’den tanıyoruz.

Etiket: , , , , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.