Son Erkek – Bildiğimiz Dünyanın Sonu

Bir virüs Y kromozumu taşıyan tüm memelileri öldürür. Hayatta kalan son erkek Yorick Brown ve maymunu Ampersand insan ırkının devam ettirilebilmesi için ajan 355 ve Dr.Mann ile maceralı ve tehlikeli bir yolculuğa çıkarlar.

Brain K.Vaughan ve Pia Guerra’nın yarattığı Son Erkek (The Last Man), 2002 yılında Vertigo tarafından yayınlanmaya başlamış. Toplam 60 sayı daha sonra 10 sayılık kitaba dönüştürülmüş. Sonra da 5 sayılık özel hard cover basılmış. Türkiye’de 10 sayılık seri, Çizgi Düşler tarafından çevrilerek yayınlanıyor. Şu an sadece 3 sayısı çevrilmiş durumda. İlk sayıda editör Cenk Gönül’ün de belirttiği gibi Son Erkek çizgi roman okumaya başlamak için harika bir başlangıç. Çizgi roman dünyasına Yasemin’in kurgubilim‘deki incelemeleri sayesinde balıklama daldım:) Süper kahraman filmlerini izlemeyi sevsemde Marvel ve DC’nin çizgi romanları bana hiçbir zaman sıcak gelmedi. DC Comics’e bağlı olan Vertigo’nun ise bilim kurgu ve fantastik dalında süper kahraman sınırlarından çıkan ve farklı konuları barındıran çok iyi çizgi romanları olduğunu keşfettim.

Son Erkek bol küfürlü ve aksiyonlu bir yetişkin çizgi romanı. Okumaya ilk başladığımda küfürler ve tuhaf sahneler biraz rahatsız edici gelse de sonradan durumu kabullendim. “Çizgi romanda da küfür mü olurmuş” sorusunu 3.bölümün başında karakterler de kendi aralarında tartışıyorlar. Hani hep erkeğin çok kadının az olduğu ortamlarda durumun hiç de iyi olmadığını ve erkeklerin kendi aralarında çok küfürlü konuştuklarını filan söyleriz ya. Y kromozomu dünyadan silinince de durum pek farklı olmayacak gibi görünüyor. 🙂

PicMonkey Collage

Yorick’in dünya üzerinde kalan son erkek olarak kadınlardan tarafından kapışılması bir yana, kendilerine Amazonlar denen bir takım kaçıklar da bu son düşmanı yok etmenin peşindeler. Yorick’in işi zor. Ama kadınların da öyle. Bu maceralı hikayenin içinde günümüz dünyasının erkek egemen toplumuna güzel göndermeler yapılmış. Şöyle bir baktığımızda her türlü zor iş çoğunluğu erkek olan insanlar tarafından yapılıyor. Pilotlar, şöforler, kaptanlar, tamirciler, elektrik ve inşaat işçileri…Bildiğimiz dünya düzeninin devam etmesi için ihtiyacımız olan meslekler var ki bunların bir çoğunda kadın çalışan görmek zor. Hikayedeki gibi erkekleri yok eden bir virüs kaos ortamına yol açıyor doğal olarak. Geride kalan kadınlar, kaybettikleri erkeklerin yasını tutarken bir yandan da onların görevlerini devralmak ve daha önce hiç yapmadıkları şeyleri öğrenmek durumunda kalıyorlar.

Karakterler

Sadece ilk kitapta bile hikayeye bir çok karakter girip çıkıyor. Bu yüzden kalıcı ve önemli olduğunu düşündüğüm karakterleri ele aldım.

Yorick Brown: Ana karakter, son kalan insan erkek evladı. Kendisi amatör bir kaçış uzmanı. Esprili ve gevşek bir karakter. Durumun ciddiyetinden pek de haberdarmış gibi görünmedi bana.
Ampersand: Yorick’in kapuçin maymunu. Son kalan maymun evladı. Nedense Yorick kadar önemsenmiyor. Omuzdan omuza gezip tuhaf sesler çıkarması dışında hikayede çok da bir yer bulamadığını düşünüyorum. Bakalım ileride hikayeye daha fazla dahil olacak mı?
Beth Deville: Yorick’in Avustralya’daki sevgilisi. Bu Beth’den bir şey çıkacak ama ne diye şüphe içerisindeyim.
Ajan 355: Culper Ring ajanı 355 görevine oldukça bağlı sert bir kadın. Tek amacı Yorick’i korumak ve nasıl hayatta kaldıklarını öğrenmek gibi görünse de bu kızın sırları var. 355’i tasarlarken Pia Guerre’nin kafası çok karışmış. Önce beyaz ve uzun saçlı bir kadın düşünmüş sonra gide gide zenci ve kıvırcık olmuş 355.
Dr.Mann: Allison Mann uzak doğulu bir genetik mühendisi. Kendi klonunu doğuran çılgın bilim kadını. Virüsün sorumlusu olarak kendisini görüyor.
Hero: Yorick’in kız kardeşi. Güçlü ve sert bir karakteri olan Hero salgından sonra Amazonlara katılıyor.
Jennifer: Dünyada kalan son erkek Yorick’in annesi, geriye kalanların “the kaynana” sı 🙂 Ayrıca, ABD kongre üyesi. Şüpheli bir karakter.

ajan355

2.kitap Döngüler’in sonundan 355 karalamaları

Virüsün Kaynağı

Virüs sadece gelişmiş erkek memelileri değil, çocukları, embriyoları, döllenmiş yumurta hatta spermleri bile yok ediyor. Y kromozomunu yok eden virüsün kaynağı tüm seri boyunca tam olarak açıklanmıyormuş. Vaughan’ın söylediğine göre seri boyunca virüsün kaynağının açıklanacağı söylenmiş ancak ne zaman açıklanacağı belirtilmemiş. Kaynak ile ilgili bilgliler tüm seriye serpiştirilmiş şekilde okucuya sunulmuş. Seri boyunca insanların virüsün kaynağı konusundaki teorilerini okuyup akılımıza yatanı seçebiliriz.

Filmi Çekilir Mi?

Filmi çekilse çok iyi olurdu diye düşünüyorum. Film haklarını Vertigo’nun kardeş şirketi New Line Cinema almış. Yönetmenliğini D.J Caruso’nun yapması planlanan film 2008 den beri konuşulmasına rağmen hala çekilmedi. O zamanlarda Yorick rolü için Shia LaBeouf düşünülmüş. Ancak bu rol Transformers’taki rolüne çok benzediğinden kabul etmek istememiş. Caruso Ampersand’ın grafik değil de gerçek bir maymun tarafından canlandırılması ve Ajan 355’i de Alicia Keys‘in oynamasını istemiş. Chuck dizisinden tanıdığımız Zachary Levi ise Yorick rolü için çok istekli. Hatta Chuck’ın bir bölümünde Son Erkek’i okurken de görüldü. Caruso’nun filmi üçleme şeklinde çekmek istemesine rağmen New Line Cinema tek film istemiş bu sebeple yolları ayrılmış. Son olarak yönetmen koltuğunda Dan Trachtenberg’in adı geçse de çok sıkılan Vaughan 2014’ün ilk çeyreğinde film çekilmeye başlanmazsa film haklarının geri alınacağını duyurmuş. Adamı kızdırmayın çekin şu filmi artık.

Siz de orjinalini beklemekten sıkıldıysanız fan filmi ile idare edin.

 Kaynaklar: 
http://en.wikipedia.org/wiki/Y:_The_Last_Man

Etiket: , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.