Tepetaklak Patema

Yer çekimini enerji olarak kullanmak isteyen insanlar yeryüzünün beklenmedik tepkisi ile karşılaşırlar. Deney sırasında oluşan kaza sonucu bir grup insan binalarla birlikte gökyüzüne çekilir. Kazadan sağ kurtulanlar yer altına saklanarak burada kendilerine ait bir yaşam kurarlar. Kazadan etkilenmeyen tek bölge olan Aiga şehrinde insanlar zalim ve totatiler bir başkanın yönetiminde yaşamaktadırlar. Gökyüzüne çekilen insanların günahkarlar olduğunu ileri süren başkan insanların gökyüzüne bakmasını bile yasaklamıştır.

Yer altı şehrinin prensesi olan Patema bu sıkışık ve karanlık yerden kurtulmanın hayallerini kurar. Eski bir arkadaşı olan Lagos’un ona verdiği gerçek dünya resmine bakarak bir gün oraya gitmeyi planlamaktadır. Yaptığı keşif gezilerinden birinde Aiga’nın güvenlik güçleri tarafından saldırıya uğrayan Patema istemeden de olsa yeryüzüne çıkar. Fakat bir sorun vardır. Patema için yerçekimi tersine çalıştığından gökyüzüne düşme tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Neyse ki o an yakınlarda bulunan Eiji isimli bir çocuk tarafından kurtarılır. Patema ve Eiji iki dünyanın insanlarını birleştirmek için birbirlerine sıkıca tutunurlar.

sakasama_no_patema_03

Anime severler için harika bir seçenek olan Tepetaklak Patema 2013’de Japonya’da vizyona girmiş. Filmin yönetmenliğini Yasuhiro Yoshiura yapmış. Yönetmenin sekizinci çalışması olan bu anime ilk önce internette dört bölümlük seri şeklinde yayınlanıp sonra sinemada yer bulmuş. Yaklaşık yüz dakika olan film çok akıcı ve sizi hikayenin içerisine çekiveriyor. 7,4 lük IMDb puanı ile izlemeye değer bir bilim kurgu animasyonu. Yer çekimi durumunu çözmeye çalışırken oldukça eğlenceli anlar yaşanıyor. Eiji ve Patema’nın birbirlerine “neden tepetaklak duruyorsun” deyip durmaları ve birbirlerinin çekimlerini kullanarak uça zıplaya oradan oraya gitmeleri harika. Dünyayı Patema’nın gözlerinden görmek nasıl bir şey olurdu? Hayal etmek isterseniz bu animeye bir göz atın.

Etiket: , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.