The Breaker (Kırıcı)

Anime izlemeye 2003 yılında Manga okumaya 2004 yılında başladım. İlk yıllarda yoğun bir şekilde anime izledim. Ancak 2014’den beri yoğun olarak Manga ve Manhwa okumaktayım. Öncelikle Anime, Manga ve Manhwa için kısa bir bilgilendirme yapmak istiyorum:

 

Anime: Japon animasyon veya çizgi filmidir. Beğenilen mangaların sıklıkla Anime’si yapılır (Örneğin Naruto, One Piece, Bleach, Death Note vb.)

Manga:  Japon çizgi romanıdır.

Manhwa: Kısaca Kore Mangası diyebiliriz.

The Breaker Hakkında:

Kısa açıklamalardan sonra ilk yazıma çok beğendiğim bir Manhwa olan The Breaker ile başlamak istiyorum. The Breaker’ın çizeri Park, Jin-Hwan (Art) ve konusunun yazarı Jeon, Geuk-jin (Story)’dir. Seri 01 Ocak 2007’de başlamış, 20 Temmuz 2010’da tamamlanmış olup 72 bölüm olarak haftalık yayınlanmıştır. Seri tamamlandığı için okumak isterseniz benim gibi her hafta bir bölümü heyecanla beklemenize gerek yok. Türü için; dövüş sanatları (martial art), aksiyon (action) komedi (comedy) ve dram (drama) diyebiliriz. Çizimler ilk başta ortalama düzeyde, sonrasında ise gittikçe güzelleşiyor. Özellikle dövüşler çok güzel bir şekilde tasvir edilmiş.

Sonrasında “The Breaker New Wave” ismiyle 200 bölüm olarak devam ediyor. Eğer The Breaker’ı sevdiyseniz mutlaka “The Breaker New Wave”i de okumanızı tavsiye ederim. Çizimleri de ilk seriye göre çok daha başarılı. “The Breaker New Wave” ile ilgili çok fazla bilgi vermeyeceğim yoksa ilk seri ile ilgili önemli spoiler vermek zorunda kalırım. Bu seri ise, 08 Ekim 2010’da başlamış, 08 Mayıs 2015’de bitmiştir. Seri devamını bekliyoruz ancak benim bildiğim kadarıyla hala bu konuda bir gelişme olmadı.

Konusu:

Hikaye Shi-Woon ve Chun Woo üzerine odaklanmaktadır. Shi-Woon okulda sürekli zorbalık gören zayıf bir gençtir. Sürekli okul arkadaşları tarafından dövülmekte, karşılık dahi vermemektedir. Chun Woo’nun okula yeni öğretmen olarak başlaması ile her şey değişir. Chun Woo ilk başta çapkın, enerjik ve komik tavırları ile dikkat çekmektedir. Bir gün Shi-Woon’un tesadüfen Chun Woo’nun bir kavgaya karıştığını ve bir dövüş sanatları ustası olduğunu keşfetmesi ile hayatı tamamen değişiyor. Shi-Woon bu kavgayı telefonuna da kaydediyor. Sonrasında Shi-Woon, Chun Woo’dan kendisine dövüş sanatlarını öğretmesini istiyor.

Chun Woo başta öğretmeyi kabul etmese de Shi-Woon’un kararlılığı ve Shi-Woon’da kendisinden bir şeyler görmesi ile fikri değişiyor ve Shi-Woon’u öğrencisi olarak kabul ediyor. Ancak Shi-Woon kan basıncı ile ilgili vücudundaki problemden dolayı dövüş sanatlarını öğrenmesinin mümkün olmadığını öğreniyor. Bundan sonra Shi-Woon’un bu sorunu nasıl çözebileceğini (bunu söylüyorum çünkü bütün seri Shi-Woon ile ilgili olduğundan bunu çözeceğini hepimiz tahmin ediyoruz diye düşünüyorum) ve dövüş sanatları öğreneceğini görüyoruz. Bununla beraber Chun Woo’nun dünyadaki en güçlü dövüş ustalarından biri (belki de en iyisi) olduğunu öğreniyoruz. Seriyi okudukça Chun Woo’nun, Murim’deki adıyla Nine-Art(Form) Dragon’un, karanlık geçmişi ve Shi-Woon’un bu geçmişe ve dövüş sanatları dünyasına (Murim) dahil olması ile gelişen olayları göreceğiz. Chun Woo ile Shi-Woon arasındaki usta-öğrenci ilişkisi giderek güçlenerek birbirleri için neler yapabileceklerine tanık olacağız. Shi-Woon kararlılığı, öğrenme hevesi, çalışması, dövüş sanatlarındaki yeteneği ve ölümden dahi korkmaması ile gönlünüzü fethedecek.

The Breaker’da karakterler çok güzel oluşturulmuş. Chun Woo karizmatik dövüş ustası, Shi-Woon ise zayıf bir öğrenciyken kahramana dönüşüyor. Diğer dost ve düşman karakterler de özenle yaratılmış.

Eğer aksiyon ve dövüş sanatları seviyorsanız mutlaka The Breaker’ı okuyun.

 

 

 

 

 

 

 

Yazar ve Çizer Hakkında:

Park, Jin-Hwan: Diğer Manhwa’ları; Archlord 2005-2008, Beast 9 2010-2012 ve The Breaker New Wave 2010-2015.

Jeon, Geuk-jin: 25 Nisan 1968 doğumlu evli 2 çocuk babasıdır. Diğer Manhwa’ları; Fighting!! Seondobu 2004-2005,   The Breaker New Wave 2010-2015 ve Ruler of the Land 1995-.

Bu Manhwalar’dan The Breaker ve The Breaker New Wave dışında bir tek Ruler of the Land’i okudum. Ruler of the Land halen devam ediyor. Türü, dövüş sanatları (martial art), aksiyon (action) komedi (comedy). The Breaker serisini sevdiyseniz bu seriyi de deneyebilirsiniz.

 

Kaynak ve Resimler: http://www.mangareader.net

Etiket: ,


Yazar Hakkında

Ankara 1979 doğumlu. Endüstri Mühendisi. Üniversiteden beri bilim-kurgu vw fantastik ile ilgilenmeye başladım. Sonrasında Anime, Manga ve Manhwa okumaya başladım. İletişim emresah@gmail.com