The Silence of The Asonu | Ursula K. Le Guin

Uzak bir gezegende yaşayan Asonu ırkı kendilerine özgü dilbilimsel gelenekleri sebebiyle turistlerin ilgisini çeker. Yetişkinliğe erdikçe sessizleşen Asonu’lar bebeklik ve çocukluk dönemlerinde ise normal bir şekilde kendi dillerinde konuşmaktadırlar. Sessizlik sadece konuşmama ile kalmayıp yazılı dil veya herhangi bir işaret dilini kullanmamayı da içerir. Sadece bakış ve jestlerle anlaşan yetişkin Asonu’lar meraklı ziyaretçileri hoş karşılar ancak kendi kültürlerinde hiçbir değişiklik yaşamazlar.

Asonu’ların sessizliği onların barış ve huzurunun kaynağıdır. Gereksiz ve fazla konuşma anlaşmazlıkları ve kavgaları beraberinde getirirken Asonu’lar bunu hayatlarından çıkararak aralarındaki uyum ve düzeni sağlamışlardır. Ancak bu sessizlik başkalarının merakını tetikler ve onların huzurunu bozar.

Lightspeed Magazine‘in podcastlerinde karşılaştığım bu hikaye meğerse Ursula Le Guin‘in 2003 tarihli Changing Planes kitabında yer alıyormuş. Türkçe’ye Metis Yayınları tarafından kazandırılan ve Uçuştan Uçuşa ismiyle yayınlanan kitap 2004 yılında en iyi kolleksiyon dalında Locus ödülünü kazanmış. Her biri farklı dünyaları ve bu dünyalarda ikamet eden toplumları anlatan 16 bölümden oluşuyor. Öyküler tıpkı The Silence of Asonu da olduğu gibi toplumların etnografik profillerini veriyor.

İyi ki karşılaşmışım dediğim bu podcast okunacaklar listeme bir Le Guin kitabı daha eklettirdi. Asonu Sessizliği’ni aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

The Silence of the Asonu

Etiket: ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.