The Tomorrow People

Gündelik hayatımızı sürdürürken hepimizin ihtiyaç duyduğu bazı süper güçler vardır. Her süper güç gibi bu güçler olmadan da yaşamak mümkün olsa bile; her fırsatta bu güçlere öykünür ve imreniriz.

Hangimiz yorucu bir günün ardından bulunduğumuz noktadan evimize ışınlanmayı, sevgilimizin aklından geçen düşünceleri okuyabilmeyi veya sehpanın diğer ucunda duran uzaktan kumandayı zihin gücümüzle kendimize çekebilmeyi istemeyiz ki?

Aranızda hala “ben kuşlar gibi uçmak istiyorum” veya “arabamı park edecek yer bulamayınca bir aracı tutup diğer sokağa fırlatabilecek kadar güçlü olmak istiyorum” diyenleriniz varsa; onları daha pragmatik ve gerçekçi olmaya davet ediyorum.

Zira İngiliz televizyon yapımcısı Roger Price, ilk bölümü 1973 yılında “çocuklara yönelik bilim kurgu televizyon dizisi” türünde yayınlanan The Tomorrow People isimli diziyi kaleme alırken; bu tip güçlere sahip olan gençlerin faydacılığı hangi boyutlara taşıyabileceği konusunda hayli kafa yormuş. Süper güçlerin suça yönelik kullanılması konusuna özenle eğilen dizi, 1973-1979 yılları arasında yayınlandıktan sonra, 1992 yılında asıl konusuna ve baş karakterlerine sadık kalmak suretiyle ufak değişiklikler geçirerek tekrar çekilmeye başlanmış ve 1995’e kadar yayınlanmaya devam etmiş. Günümüzde ise amerikan versiyonu çekilmeye başlanan dizinin ilk sezonunun 14. bölümü geçtiğimiz hafta yayınlandı.

The Tomorrow People telepati, transportasyon ve telekinezi yeteneklerine sahip olan 3 gencin, kendileri gibi olan diğer gençleri bularak; artık kullanılmayan bir yer altı metro istasyonunda kalacak yer ve kabul edilecekleri bir toplum sunmaları teması üzerine kurulu.

Bu sebeple, diziye ilk başladığımda “Allah’ım, ağlak suratlı ergenlerle dolu bir diziyi izleyecek sabrı bana verecek misin?” diye sorarak; kendimde herhangi bir süper güç var mı diye yokladım. Fakat daha öncekiler gibi bu teşebbüsüm de başarısızlıkla sonuçlandı. İlahi bir sinyal alamamış olmanın verdiği hayal kırıklığı bir yana, ön yargımın kısmen yersiz olmasına hayli sevindim.

Hikaye

Annesi ve küçük kardeşi ile birlikte yaşayan Stephen Jameson, uyurgezerlik ve gaipten sesler duyma sorunları dışında tamamen doğal bir gençlik döneminden geçmektedir. Her süper kahraman gibi asosyaldir. Benim gibi “gezip tozmak yerine dizi izleyen asosyal”ler için yeni bir umuttur. Astrid Finch isimli kıvırcık saçlı, sevimli bir kız dışında hiç kimse kendisiyle arkadaşlık etmemektedir. Fakat bir hastanede hemşire olarak çalışan annesi, uyurgezerlik ve sesler duyma sorunları yüzünden sağlığından endişe ettiği oğlunun düzenli olarak psikolojik destek almasını sağlamıştır. Çünkü Stephen daha ufacık bir çocukken babası evi terk etmiş; annesi ise bu duruma babasının psikolojik sorunlarının sebep olduğunu ve Stephen’ın da babasına benzemesinden endişelendiğini sıklıkla dile getirmektedir.

Pilot bölümün ilerleyen dakikalarında John Young ve Cara Coburn, Stephen ile irtibata geçerek; kendisinin psikolojik sorunları olmadığını, aslında süper güçlere sahip, evrimleşmiş bir süper insan “Homo Superior” olduğunu açıklarlar.

Onlar gibi bir grup gencin daha olduğunu ve birlikte kendileri gibi olan diğer gençlere yardımcı olduklarını anlatarak; Stephen’ı kendilerine katılmaya ikna etmeye çalışırlar. Stephen için bu grubu önemli kılan şey ise; yıllar evvel evi terk eden babasını tanıyor olmalarıdır.

İşin aslı şudur ki; Stephen’ın babası, The Tomorrow People’ın bir araya gelmesini sağlayan kişidir. Fakat grubun daha güvende olacağı bir yer bulmak ümidiyle yönetimi John’a bırakıp; ortadan kaybolmuştur.

Lakin bu gençlerin hayatındaki tek sorun, güçlerini keşfeden akranlarının bu güçleri suç işlemek için kullanıyor olmaları değildir. Aynı zamanda ULTRA isimli gizli bir hükümet kuruluşu bu gençleri ele geçirerek; kendi ajanları olarak çalışmaya zorlamaktadır. Karşı gelenler ise en iyi ihtimalle güçlerini, en kötü ihtimalle ise hayatlarını kaybetmektedir. John ve Cara ile aynı anda ULTRA da Stephen’a ulaşır ve ondan kendileri için çalışmasını isterler. Güçlerini keşfetmenin şokunu henüz üzerinden atamamış olan Stephen’ın, daha önce hiç görmediği bir amcası olduğunu ve onun ULTRA’yı yönettiğini öğrenmesi üzerine olaylar gelişmeye başlar.

Bu noktada sizi temin ediyorum ki; dizi ile ilgili bütün sıkıcı bilgileri paylaştım. Vakit ayırıp izlemeniz durumunda ise; eser miktarda aşk, casusluk, entrika, gerilim, macera, aksiyon ve görsel efekt barındıran keyifli bir dizi izleme fırsatı elde etmiş olacaksınız.

Homo Superior demişken…

David Bowie hayranlarının nazar-ı dikkatini celbetmiştir ki; “Homo Superior” terimi, 1971 tarihli “Oh! You Pretty Things” isimli Bowie şarkısında da geçmiştir.

“Let me make it plain. You gotta make way for the Homo Superior” şeklinde terennüm edilen bu güzide eser, Manchester’daki Granada stüdyolarında çekilen bir programın yönetmenliğini yapan yapımcı Roger Price ile programa konuk olarak katılan David Bowie arasında geçen bir sohbetten alınan ilhamla bezenmiştir. O zamanlar henüz taslak aşamasında olan The Tomorrow People projesinden Bowie’ye bahseden Price, sohbetleri sırasında “Homo Superior” terimini kullanır. David Bowie de bu tanımı beğenerek; yeni bestesinde yer verir.

Ne var ki; şarkının 1971 yılında, dizinin ise 1973 yılında hayata geçmesinden ötürü esinlenme konusunda çeşitli tartışmalara sebep olan “Homo Superior” tabiri, Roger Price’ı pek çok defa “Dizi şarkıdan değil; şarkı diziden esinlenmiştir.” şeklinde açıklama yapmak durumunda bırakmıştır.

Dizide “Homo Superior” olarak tabir edilen süper insanı en özel kılan nitelik ise; öldürme kabiliyetlerinin olmayışı sanırım. Birisini öldürmeye kalkıştıklarında dayanılmaz bir baş ağrısı ve rahatsız edici sesler duyan homo superior’lar, kısa bir baygınlık geçiriyorlar. Bütün süper güçler bir yana, yok etme güdüsü olmayan her insanı üstün insan veya homo superior diye nitelendirmenin doğru olacağını düşünüyorum.

Kimdir Nedir?

Stephen JamesonStephen Jameson (Robbie Amell) :

The Tomorrow People’ı bir araya getiren ve koruyup kollayan babasını bulmak ümidiyle tüm imkanları zorlayan ana karakter. Her an ağlayacakmış gibi bakması biraz canımı sıksa da; en zor kararları vermekte ve görevleri üstlenmekte tereddüt etmediği için bağrıma bastım. Hikayede bahsi geçen 3 süper güç dışında, zamanı durdurma kabiliyetine de sahip. İlk zamanlarda acemilikten ötürü bu güçleri kontrol etmekte zorlanıyor olması, zaman içinde çok büyük işler başarmayacağı anlamına gelmiyor.

John YoungJohn Young (Luke Mitchell) :

The Tomorrow People’ın vekil lideri. Stephen’ın babası geri dönene kadar yönetimsel konulara, dirlik ve düzene göz kulak oluyor. Aslen eski bir ULTRA ajanı. Çok küçük yaşta ULTRA tarafından alınıp eğitilmiş olmasına rağmen, yaşadığı bazı tecrübelerden dolayı teşkilatın radarından kaçmayı başararak yeraltına inmiş. Grubun en aklı başında üyesi demek yanlış olmaz. ULTRA’yı çok iyi tanıdığı için temkini elden bırakmayan bir karakter. Bu temkinli tavrı, grubun zibidilik arayışlarını dizginlediği için çatlak seslere sebep oluyor olsa da; ergenliği geride bırakmış bir gence yakışanı yapıyor. Üzgünüm hanımlar ama, Cara ile birlikte.

Cara CoburnCara Coburn (Peyton List) :

Grubun ikinci en yetkili üyesi. Özellikle telepati konusunda kendini hayli geliştirmiş bir karakter. Lüzum olduğunda bizzat aksiyonun içine giriyor, lüzum olduğunda Laboratuar dedikleri komuta merkezinden gruba destek sağlıyor. Kendi güçlerini keşfedişi ve ailesinden ayrılmak zorunda kalışı oldukça hüzünlü bir hikayeye dayanıyor. Ancak buna rağmen son derece sağlam, hatta biraz fazla sağlam bir karakter. Kızdığı zaman yapabileceklerine bazı bölümlerde şahit olabiliyoruz. Üzgünüm beyler ama, anladınız işte. John…

Russel Kwon Russel Kwon (Aaron Yoo) :

Son derece disiplinli bir çocukluğun ardından güçlerini keşfedince keçileri kaçıran grup üyesi. Tam bir parti ve eğlence delisi. Güçleriyle başının belaya girmesi poker oynaması ile başlıyor. Bunun bedelini de evini ve ailesini terk etmek zorunda kalarak ödüyor. Ayrıca ABD şov dünyasının, uzak doğululara yavru kedi muamelesi yapma merakına başka bir örnek…

Astrid FinchAstrid Finch (Madeleine Mantock) :

Stephen bu karmaşaya sürüklenmeden önceki tek ve en yakın arkadaşı. Stephen, kardeşi ve annesinden sakladığı güçlerini, en yakın arkadaşından uzun süre saklamayı başaramıyor. Ne var ki; arkadaşlık konusu, Astrid için “daha geniş bir anlamı” kapsıyor. Telepati yeteneği sayesinde Astrid’in “gerçek” duygularını öğrenen Stephen; sırrının güvende, Astrid’in ise tehlikede olduğunu her zaman biliyor.

Dr. Jedikiah PriceDr. Jedikiah Price (Mark Pellegrino) :

ULTRA’nın üst düzey yöneticisi olan gen uzmanı. Stephen’ın amcası. Hedefine ulaşmak için zalimlikte ve yalancılıkta sınır tanımıyor. Daha ufacık bir çocukken John Young’u yanına alıp; yetiştirmiş. Kendisi hiç evlenmediği için John’u oğlu gibi görüyor ve ihanetine rağmen ona merhamet gösteriyor. Ancak bu merhametten yeğeni dahil başka hiç kimse nasiplenemiyor. Bu arada Mark Pellegrino’yu Being Human’daki Bishop veya Supernatural’daki Lucifer rollerinden de anımsayanlarınız olmuştur. Kendisinin her seferinde kötü, acımasız ama biraz da duygusal bir rolle iç burukluğu yaratması gelenek haline geldi.

TIM:

John Young’un ULTRA’dan çaldığı oldukça özel yeteneklere sahip bir bilgisayar. TIM, 1970’li yıllarda yayınlanan ilk seride kendi düşünceleri olan, telepati yeteneğine sahip, grubun sahip olduğu yetenekleri daha da güçlendiren bir nevi regülatör özelliklerine sahipken; yeni dizide sadece ULTRA sunucularından bilgi alarak grup ile paylaşan veya yersiz şakalar ile şirinlik peşinde koşan bir bilgisayar halini almış.

İlk seride olup da; 2013 tarihli yeni dizide henüz rastlamadığımız başka bir konu ise Galaktik Federasyon isimli oluşum. İngiliz versiyonunda galaksiler ötesi telepatik canlıların takibi ve korunması konusunu kendine görev edinmiş olan bu oluşumdan ABD versiyonunda henüz bahsedilmiyor. TIM isimli bilgisayarın da orijinal hikayede Galaktik Federasyon tarafından tahsis edilmiş olmasına rağmen, yeni hikayede ULTRA’dan çalınmış olması, bu oluşumun dizide hiç yer almayacağı ve hikayenin gök kubbe ile sınırlı kalacağı hissini uyandırdı bende.

Görsel efektleri ve hikayeyi işleyiş şekli bakımından başarılı bulduğum bu diziyi tavsiye ediyorum. Dizide 3T olarak adlandırılan telekinezi, telepati ve teleportasyon konularına siz de benim gibi ilgi duyuyorsanız; oldukça keyifli saatler sizleri bekliyor demektir.

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1983 yılından bu yana İstanbul'un muhtelif semtlerinde kendisine rastlanan şüpheli, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde öğrenciyken merak sardığı bilgisayar programcılığını meslek edinmiştir. Kendisini görenler veya tanıyanlar, Alo 171 Sigara Bırakma Hattı veya 190 Alo Fetva hattını arayarak ihtiyaçları olan her konuda yardım alabilirler. Şüpheli şahıs, bu konuyu sorun etmeyecektir.