Tiptree Bilim Kurgunun Canına Okuyor | Love Is the Plan the Plan Is Death

1974 yılında James Tiptree, Jr.’a Nebula ödülü kazandıran Love Is the Plan the Plan Is Death hiçbir insan karakter içermeyen, çok farklı ve harika bir hikaye.

Hikayeyi dev bir örümceğe benzeyen Moggadeet’in anlatımı ile dinliyoruz. Moggadeet’in zaten vahşi olan türü kış geldiğinde farklılaşıp düşünme yetilerini iyice kaybediyor. Tamamen içgüdüleri ile hareket etmeye başlıyor. Böyle bir anda çiftleşmek ve beslenmek için önüne çıkan her şeyi yok edebilecek duruma geliyor. Çok sevdiği kırmızı Lillyloo ile karşılaşması, ona olan aşkını anlatması ve onu korumaya çalışması hikayenin özünü oluşturuyor. Moggadeet’in planı, türünün vahşi özelliğinden kurtulmak ve bir zamanlar annesinin, o ve kardeşlerine yaptığı şeyin tekrarlanmamasını sağlamak. Bunun için kendi iç güdülerine karşı koymaya çalışan Moggadeet’in planı işe yarıyor mu hikayenin sonunda öğreniyorsunuz.

Ben hikayeyi Lightspeed Magazine’in podcastinden dinledim. Seslendirmeyi Stefan Rudnicki’nin yaptığı podcastte hikaye daha da bir dile gelmiş. Çünkü Moggadeet’in hislerini alçalan, yükselen ve bazen de fısıldayan sesiyle birebir aktarmış. Hikayeyi okurken mutlaka bu podcasti dinlemenizi öneririm.

Lightspeed_49_June_2014_01Bu hikayenin de yer aldığı Lightspeed Haziran 2014 sayısına adını veren “Women Destroy Science Fiction” (Kadınlar Bilim Kurguyu Mahvediyor) girişiminin amacı kadınların bilim kurgu yazabildiğini göstermekti. Bu özel sayıda sadece kadınların yazdığı ve editörlüğünü yaptığı hikayeler yayınlandı. “Destroy” kelimesi ile, kadınların bilinen bilim kurgu türleri dışına çıkıp türü genişletmedeki katkıları anlatılmak isteniyor aslında. Girişimin ismi de, bir kadın bilim kurgu yazarı olan Pat Murphy’nin 1991 yılında WisCon konferansında yaptığı konuşmadan çıkmıştı.

Murphy, bazı insanların kadınların gerçek bilim kurgu yazamadığı ve bilim kurguyu mahvettikleri konusundaki görüşlerini belirtip bu görüşlerin doğru olmadığını savunmuştu. Neticede bilim kurguyu icad eden bir kadındı. Mary Shelley’nin 19. yüzyılda yazdığı Frankenstein ve The Last Man isimli romanları bilim kurgunun ilk örneklerindendi. Pat Murphy bu konferansta ayrıca tüm bilim kurgu ödüllerinin erkek yazar isimleri ile verildiğini belirtip James Tiptree Jr. ödülünün verilmesinin önünü açtı.

Alice-Bradley-Sheldon

Gerçek adı Alice B. Sheldon olup kadın bilim kurgu yazarları konusundaki algıyı yıkabilmek için takma isim ile yazan Tiptree hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz Kayıp Dünya’daki yazıya göz atabilirsiniz.

Etiket: , , , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.