Transformers : Kayıp Çağ

2014 senesi pek iyi bilim kurgu yapmadı. Aynı fimlerin yeniden çekimlerini veya yeni serilerini görmekten bunaldık. Bu şartlar altında bilim kurgu severler olarak sinema hevesimiz kaçtı. Transformers’ın yeni serisini vizyondan kalkmadan görelim dedik. Şunu söylemeliyim film çok uzun. Yaklaşık 3 saat süren film boyunca aşırı Transformers’a maruz kalıp kendinizden geçebilirsiniz. Hazırlıklı gidin. Karnınız tok olsun. Patlamış mısırınızı suyunuzu alın. Sinema salonlarındaki klima kökleme ihtimaline karşı ceketinizi de unutmayın.

Filmin Konusu

Cade Yeager önemli bir şey icat edip köşeyi dönmeye çalışan basit bir mucittir. Atölyesinde yaptığı başarısız robotik denemeler kendisine kazanç sağlamaz. Kızı Tessa‘nın eğitimini devam ettirebilmesi için paraya ihtiyacı vardır. Cade’in eski bir sinema salonunda bulduğu tırın aslında yaralı bir Autobot olduğunu keşfetmesi ile hayatı değişir. Autobot’u tamir edip para kazanabileceğini düşünen Cade’in onun Optimus Prime olduğundan ve CIA’in Mezarlık Rüzgarı isimli timinin Autobotları avladığından haberi yoktur. Bir anda kendisini Autobot’ların verdiği yaşam mücadelesi içinde bulur. Satmaya kıyamadığı güzelim evi ve atölyesi talan edilir. Cade, Chicago Savaşı’nda Dünyayı kurtaran Autobotların şimdi neden düşman ilan edildiğini anlayamaz. Bu acımasız avın sebebi paranoyak CIA yöneticisi Harold Attinger‘ın ta kendisidir. CIA artık kendi Autobotlarını üretmeye karar vermiştir. Bu iş için KSI adlı bir şirketle anlaşan CIA yakaldıkları Transformerları onlara teslim eder. KSI şirketinin sahibi ve yöneticisi olan Joshua Joyce Transformerların genetik kodunu çözmüş ve moleküler açıdan kararsız olan Transformium maddesini kodlanabilir hale getirmiştir. Kontrolün kendisinde olduğunu sanan Joyce’u Megatron ters köşeye yatıracaktır.

lockdown_galvatron

Avcı Lockdown ve insan yapımı Galvatron

Dinobots

Evet fragmanlarda gördüğümüz ve Optimus Prime’ın sürdüğü dinozor Transformerlara bu isim veriliyor. Fragmanda izleyiciyi çok heyecanlandıran Dinobotlara filmde gerektiği kadar yer verilmediğini düşünüyorum. Belki de yeni serinin başlangıcı olan bu filmde esas temayı harcamak istememişlerdir. Transformers’ın yakın takipçileri zaten Dinobotları biliyorlardır. Fakat onları sinema seyircisine tanıştırma konusunda Michael Bay pek kafa yormamış anlaşılan. Zaten yönetmen,yapımcı ve senaryo yazarı Dinobotları sevmediklerini açık açık söylerek onları seriye katma konusunda hevesli olmadıklarını da belirtmişler. Yani özetle Dinobotlar filme ansızın girip ortalığı kasıp kavurup öylece çıkıyorlar. Fazla birşey beklemeyin.

dinobots_extinction

Dehlediğine bakmayın Optimus çok gergin şu an 🙂

Dinobotlar orjinal çizgifilmde Autobotlar tarafından dünyada yaratılmışlar. Wheeljack ve Ratchet dinozorlardan esinlenerek yarattıkları Transformerlara Dinobot ismini uygun görmüşler. Dinobotlar zeki yaratıklar değiller. Ancak ezici bir güce sahipler. Zaman zaman Autobotların başına bela olduklarından filmde de Optimus Prime’ın Dinobotlardan yardım istemesine diğer Autobotlar pek sıcak bakmıyor. Çizgi filmde daha sonra geliştirilen Dinobotlar konuşuyordu. Belki devam filminde konuştuklarına şahit oluruz.

sos_dinobots

Dinobotların ilk halleri SOS Dinobots bölümünden.. Nasıl da değişmişler değil mi?

K/T Olayı ve Filmin İsmi

Yeni serinin başlangıç filmine verilen isim Age of Extinction (Kayıp Çağ olarak çevrilmiş olsa da Tükeniş Çağı daha doğru olurdu) filmin ilk sahnesinde Kretase Çağının bitişi yani dinozorların soyunun tükenmesine sebep olan göktaşı çarpması olayına ithafen verilmiş olabilir. Aynı zamanda yeryüzündeki Transformerların avlanarak soylarının tüketilmeye çalışması da filmin ismi ile bağlantılı gibi. 65 milyon yıl önce dinozorların yok oluşuna sebep olan şey bir göktaşı yerine Transformer yaratıcılarının yeryüzüne gönderdikleri Tohum adı verilen bombalarla değiştirilmiş. Tohum sayesinde organik madde siber maddeye yani transformiuma dönüştürülüp Transformers yapımında kullanılabiliyor.

Filmin en can alıcı noktası yaratıcıların kim oldukları ve serinin devamında onlarla tanışabilme ihtimalimiz. İlk sahnelerde kemikli bir uzaylı eli görüyoruz ama kimlikleri tam olarak açıklanmıyor. Yaratıcılar Transformerları neden geri istiyor? Öğrenebilecek miyiz bakalım. Primus ve Unicron nasıl canlandırılacaklar heyecanla bekliyoruz.

İyi seyirler…

Kaynaklar:
http://en.wikipedia.org/wiki/Transformers_(film_series)
http://en.wikipedia.org/wiki/Dinobot
http://en.wikipedia.org/wiki/Cretaceous

Etiket: , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.