Tuhaf Öyküler 1 Galip Tekin

Tuhaf Öyküler 1 – Galip Tekin

Galip Tekin’in hayatımdaki yeri bir başkadır. Olduğum kişi olmamda, normal olan çoğu şeyden haz alamamamda ve hepsinden önemlisi  “tuhaf” kelimesine bakış açımı şekillendirmekte büyük etkisi vardır, özellikle Gırgır dönemi hikayelerinin.

Gırgır döneminde oldukça küçük yaşlardaydım, babam düzenli bir Gırgır takipçisiydi. Evde onar yirmişer bir araya getirilmiş, kalın ve kocaman boyutlu ciltlenmiş Gırgır koleksiyonumuz mevcuttu (Hala da mevcut). Kocaman diyorum çünkü o zamanlar ilkokuldaydım ve elimde zar zor taşıyıp, okurken dizime sığdıramadığımı hatırlıyorum. Okumaya başladıktan sonra kısa süre sonra mizah kısmına hiç bakmadan sadece Galip Tekin öykülerini okur olmuştum. Sanırım birden çok kez okumuşum ki yıllar sonra doğum günümde hediye edilen Tuhaf Hikayeler 1’i okuduğumda birçok hikayeyi hatırlayabildim onca yıl sonra. Ölümünden kısa bir süre sonraydı doğum günüm ve sarsılmıştım. Son iki yılda çocukluğumdan o kadar çok parça ölüp gitmişti ki. 2017 de Galip Tekin’i alıp götürdü… hem de çok erken 🙁

Çoğu Gırgır dönemine ait olan öykülerden oluşan Tuhaf Öyküler serisi 3 cilt halinde 2015 yılında Mürekkep Yayınevi tarafından yayınlandı. Bu incelemede sadece 1. ciltteki uzun hikayelerden bahsediyor olacağım. 1. Ciltte 8 uzun öykü, 4 tane 1-1,5 sayfalık kısa öykü, eskizler ve Kutsi Akıllı ve Levent Cantek’ten 2 makale yer alıyor.  Tuhaf Öyküler 2-3 ve bendeki Gırgır koleksiyonundaki en eski öyküler hakkında yazmayı planladığım incelemelerle başka Galip Tekin yazılarında görüşmek üzere, keyifli okumalar…

Bu arada belirtmeden geçmeyelim, incelemeler yer yer spoiler içermektedir.

Nihayet Çıkmazı

Nihayet Çıkmazı - Galip Tekin

Nihayet Çıkmazı, Turgut adında bir delinin hikayesini anlatıyor. Turgut  sıradan bir banka memuru iken ve emekliliğine çok az bir sure kalmışken tesadüfen çıkmaz bir sokağa  girer ve hayatı değişir. Çıkmaz sokağa, gazetesi uçtuğu için ilk girdiğinde sokağın sonunda bir deniz, denizde kocaman bir gemi – büyük ihtimalle köle taciri gemisi, kumsalda ise gemiden kaçan bir kadın bulunmaktadır. Turgut kadına yardım etmeye çalışırken gemiden atılan topun etkisi ile sokağın dışına fırlar. Bütün gece olan biteni düşünüp gerçek olup olmadığını anlamaya çalışır ve sokağa tekrar gitmeye karar verir. Kadın bu sefer değişmiştir, Turgut’u tanıyamasa da bir yerden çıkarır gibi hisseder. Bu sefer,  yine farklı bir zamanda,  bir madamın evinde fahişelik yapmaktadır. Ve sokak bu evin ikinci katına açılmıştır. Turgut kadınla birlikte olur ancak kadının belalısı gelerek onları basar ve kadını öldürür. Turgut kendini sokağa  atarak kurtulur. Turgut sokağa her gittiğinde kadının farklı bir zamandaki farklı bir reenkarnasyonuna rastlar ve kadın her seferinde ölür. Nazi kampından, hippiler dönemine kadar. Turgut evinden, ailesinden ayrılıp sokağa yerleşir. Acaba her buluştuğunda ayrılmaz zorunda kaldığı aşkına kavuşabilecek midir?

Arada Kalanlar

Arada KalanlarArada Kalanlar, intihar edenlerin ruhlarını taşıyan uçan bir geminin sakinleri ile ilgili. Geminin kaptanı 1900’lü yılların başında gemisiyle tek başına açılıp kendini vurmuş, o gün bugündür havalanan gemisiyle dolaşıp, intihar eden ruhları topluyormuş. Gemide, son katılanlar ve kaptanla birlikte 6 kişi yolculuk ediyor ve hepsinin hikayesini sırayla dinliyoruz. Regl döneminde kocasına dokunup onu kirlettiği için kabileden dışlanan zenci bir kadının, sevdiği Yahudi kızı kurtaramayan bir SS subayının hikayeleri gibi. Ancak bu gemide, yaşam ve ölüm arasında amaçsızca dolaşmak gerçekten yaşamaktan daha iyi olabilir mi? Daha ne kadar bu şekilde dolaşabilirler?

Kendi inanışlarına uygun şekilde dua ederek Tanrının ve meleklerinin kendilerini duymasını sağlamaya karar verirler ve sonunda istedikleri olur. Tanrı ve yardımcıları kaybolan ve aramakta oldukları bu kayıp ruhların izine ulaşırlar. Ancak Tanrı onların düşündüğü gibi bir varlık mıdır? Hepsinin farklı şekilde ettikleri dualar aslında bir iletişim aracı mıdır? Bekledikleri yardım gerçekten onlar için iyi bir son getirecek midir? Fantastik gibi başlayıp bilim kurgu tarzında devam eden; hayatı, inanışları çok güzel bir şekilde sorgulatan enfes bir hikaye gerçekten. Bu arada kaptanın çok uyanık olduğunu da itiraf etmem gerek.

Kontrolsüz

Kontrolsüz - Galip TekinDistopik bir evrende geçen öyküde insanlar yeteneklerini para karşılığı satarlar. Ancak yeteneklerini satın alan insanlara sadece yetenekleri değil psikolojik rahatsızlıkları da geçmektedir.

Şehirde yıllardır benzer şekilde işlenen cinayetler sonucu hayatını kaybeden kadınların sayısı on ikiye yükselmiştir. Ancak dedektifler son cinayette düzeni bozan farklı bir kaç özellik keşfederler. Aynı cinayeti işleyen iki kişi olması mümkün müdür ve bunlardan biri bir çocuk olabilir mi?

Hoş bir distopik, Karındeşen Jack hikayesi gibi devam eden öykü yine ters köşe yaparak sonlanıyor.

Moby Dick

Moby Dick - Galip TekinMoby Dick, adından da anlaşılacağı gibi bir intikam öyküsü. Ayrıca Led Zeppelin’in davul solosundan da adını alıyor. En son karede bunları Galip Tekin kendini çizerek açıklıyor zaten.

Bir bateristin tüm köy halkından babasının ölümünün intikamını aldığı tuhaf mı tuhaf,  karamsar ama enfes bir öykü.

Trio

Trio - Galip TekinDerlemedeki diğer öyküler de bana hafiften tanıdık gelseler de Trio’yu okumaya başladığımda sonunu kestirebiliyordum. En sonunda ise kesinlikle ilk okul çağlarımda bu öyküyü okuduğumu hatırladım. Açıkçası ilk okul çağı için hem şiddet hem cinsellik anlamında oldukça sert bir hikaye olsa da, insanın yıllarca aklında kalacak kadar da etkili olduğunu söylemek gerek.

Artık iyice hayattan bezmiş, tam bir kaybeden olan, ölmekten başka hayattan bir beklentisi olmayan bir adamın ağzından dinliyoruz hikayeyi. Günün birinde çok güzel bir kadın sokakta onu buluyor ve evine götürüyor. Peki neden o? Bu kadındaki gizem ne? Ve kafasındaki benim bile yıllarca aklımdan çıkmayan o başlık da neyin nesi?

Uç Noktalar

Uç Noktalar - Galip TekinUç Noktalar, rahatsızlık verici derecede tuhaf bir öykü. Ve yine bana geçmişten tanıdık gelen, aklımda kalmış öykülerden.

Zengin, fetişist bir adamın öyküsü. Adam, sakat kadınlardan çok etkileniyor. Çok güzel ve kusursuz bir karısı olmasına rağmen, kusurlar onun için son derece tahrik edici. Karısı ona çok aşık olmasına rağmen aralarındaki ilişki abi kardeş ilişkisinden farksız.

Günün birinde adama bir zarf geliyor, içinde vücudunda yaralar olan gizemli bir kadının fotoğrafları var. Birlikte olmak için 20 bin dolar istiyor. Acaba buna değer mi?

Kurt

Kurt - Galip TekinKurt, siyasi bir hikaye anlatıyor. Başında kendisini çizip anlattığı gibi anlatılan öykünün çoğu gerçek ama sembollerle anlatılmış. Ayrıntılara dikkat etmemizi istiyor.  Susurluk kazası, Reis adlı bir kurdun hikayesi üzerinden aktarıyor.

Satılmışlar

Satılmışlar - Galip TekinSatılmışlar, klasik bir Galip Tekin hikayesi, oldukça rahatsız edici, anlatılamayanı anlatan, trajik, fantastik olduğu kadar da çok gerçekçi. İnsanlar para için ruhlarını bile satarlar, hele ki kendi ruhları değilse çok daha kolay satarlar.

Etiket: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.