Wakulla Springs | Florida’nın Tarih Öncesi Yaratıkları

2014 Hugo ve 2013 Nebula ödülleri için en iyi kısa hikaye dalında aday gösterilen Wakulla Springs Andy Duncan ve Ellen Klages tarafından yazılmış. Hikaye ilk olarak tor.com‘da 2013 yılında yayınlanmış. Siyahi bir ailenin üç jenerasyonunun anlatıldığı Wakulla Springs dört bölümden oluşan bir hikaye.

Secret Treasure (Gizli Hazine)
The Beastie (Canavar)
Monkey Business (Maymun İşi)
Waters of Mystery (Gizem Suları)

1940’larda başlayan hikayenin ilk bölümünde Wakulla Springs Oteli’nde çalışan Mayola ile tanışıyoruz. Mayola’nın en büyük amacı okulunu bitirip kendini kanıtlamak. Çünkü renginden dolayı çok çalışmak zorunda ve imkanlarının kısıtlı olduğunun farkında. Kendini bilen bir kız olmasına rağmen Mayola çalıştığı otelde çekilen Tarzan filminin ve Wakulla’nın berrak sularının kurbanı oluyor.

Edward_Ball_Wakulla_Springs

Edward Ball Wakulla Spring Eyalet Parkı’ndan bir görüntü

Hikayede adı geçen yerler ve yardımcı karakterler gerçek hayattan alınmış. Wakulla Springs, Florida’nın Wakulla vilayetinde bulunan bir doğal yaşam ortamı. 1931 yılında araziyi satın alan Edward Ball buraya zamanına göre lüks bir otel kondurmuş. Mayola’nın çalıştığı bu otel Wakulla Springs Lodge olarak adlandırılıyor. Edward Ball araziyi çevreleyerek buraya insanların girmesini engellemiş. Şu anda bölge Edward Ball Wakulla Springs Eyalet Parkı olarak biliniyor ve turizme açık bir bölge. Otelin web sitesinde Edward Ball’ın araziyi nasıl kurtardığı ve oteli nasıl zevkle döşediği ballandıra ballandıra anlatılsa da hikayedeki Edward Ball siyahi insanların çekindiği birisi. Sularında sadece beyazların yüzebildiği Wakulla’da, film çekimi esnasında siyahi oyuncular yerine siyaha boyanan beyaz insanlar kullanılıyor.

Wakulla’da çekilen filmler 1941 yılından Tarzan’s Secret Treasure (Tarzan’ın Gizli Hazinesi) ve 1954 yılından Creature from the Black Lagoon (Kara Gölün Canavarı). Tarzan filminin baş kahramanı Johnny Weissmuller ile Mayola’nın hikayesinde karşılşıyoruz. Bir sonraki jenerasyonda Mayola’nın oğlu olan Levi ise Canavarın su altı halini canlandıran Ricou Browning ile dost olup ondan su altı manevraları öğreniyor. Her iki karakter de hikayeye güzelce dahil edilmiş.

wakulla_springs_movie

Weismuller ve Ricou Browning

Hikayeyi bilim kurgu veya fantazya olarak tanımlamak çok zor. Neden Hugo ve Nebula adayı olarak gösterildiği de okurlar arasında çok tartışılmış. Açıkçası ben de okurken sürekli o anın gelmesini bekledim. Karakterler sürekli fantastik bir yaratıkla karşılaşacak yada büyülü bir şey olacakmış gibi hissediyorsunuz. Ama bir türlü net bir bilgi alamıyorsunuz. Bu da hikayeyi benim açımdan biraz sıkıcı hale getirdi. Kendimi kandırılmış gibi hissettim. Yine de böyle bir beklenti içine girmeden okunması gereken bir hikaye olduğunu düşünüyorum. Çünkü her ne kadar fantastik unsurları net bir şekilde barındırmasa da hikayenin geçtiği ortamlar ve zaman da göz önünde bulundurulup anlatımın detayıyla beraber büyülenmemek elde değil.

mastodon_wakulla

Florida Müzesi’nde sergilenen mastodon

Wakulla’nın tarih öncesi geçmişinde yer alan hayvan türlerinin hikayenin içine serpiştirilmesi fantazya kategorisine girmesine yardımcı olmuş diyebiliriz. Florida’nın ilk insanları, Buzul Çağı döneminde Doğu Asya’dan Kuzey Amerika’ya göç edenlerin soyundan gelen ve Üst Pelolitik dönemde bu bölgede 12.000 yıl yaşayan Paleo Yerlileri olarak anılıyor. Yani bölgenin geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Wakulla’ya olan bilimsel ilgi 1850’lerde suyun dibinde bulunan bir mastodon iskeleti ile başlamış. Hikayede en çok bahsi geçen yaratıklar Florida’nın Kocaayak’ı olarak bilinen Skunk Ape, devasa armadillolar, mastodonlar ve dev timsahlar. Tüm bu efsanevi tarih öncesi yaratıklar özellikle Levi ve Anna isimli karakterler tarafından hayal ediliyor. Yarı balık adam olduğunu düşünen Levi kendisini lagünün yaratıklarından biriymiş gibi düşünmeyi seviyor ve şöyle diyor;

“Yaşayan her varlığın bilindiği, açıklandığı ve kataloglandığı ya da bir hayvanat bahçesinde veya timsah çiftliğinde tutulduğu bir dünyada büyüyüp yaşamayı kim ister ki?”

Etiket: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1984 doğumlu. Evli.Tenten'in annesi. Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisi olmasına rağmen çok sevdiği denizi bırakıp yerleşik hayata geçti. 2009'dan beri yazılım sektöründe test mühendisi olarak çalışıyor. Bilim kurguyu, kitapları ve hayvanları çok seviyor.