Yürüyen Ölüler (The Walking Dead)

Yürüyen Ölüler (The Walking Dead) – Robert Kirkman

yuruyen-oluler-gunler-sonra

Birkaç ay içinde toplum düzeni çöktü.
Hükümet yok.
Süpermarketler yok.
Posta servisi yok.
Kablo Tv yok.
Artık yaşamak zorunda kaldığımız dünya, ölülerin dünyası.

2003 yılında Robert Kirkman tarafından yaratılan, çizerliğini önce Tony Moore ardından Charlie Adlard’ın üstlendiği Yürüyen Ölüler son yılların en başarılı zombi kurgularından biri. Romero’nun “Of The Dead” serilerinden esinlenilerek başlayan bir çizgi roman serisi olsa da aksiyon ve şiddetten çok toplumların ve bireylerin böyle bir felaketle nasıl başa çıkacaklarına yönelmesi açısından, çok başarılı bulduğum 2002 yapımı, 28 Gün Sonra filmine daha yakın bulduğumu belirtmem gerek. Ancak, uzun soluklu bir çizgi dizi olması ve konuyu birçok farklı alanda ve birçok farklı karakter açısından işlemesi açısından da aynı zamanda oldukça benzersiz bulduğum bir eser.

2009 yılında Marmara Çizgi tarafından dilimize kazandırılmış ve 16 sayısı yayınlanmış bulunuyor. Ben henüz 10 sayısını okuma fırsatına eriştim. Yakın zamanda başlayıp, sadece hafta sonları okumaya vakit ayırabildiğim serinin 4 kitabını rahatlıkla üst üste okuduğumu ve elimde devamı olmadığı için hayıflandığımı söyleyebilirim. Çizimleri oldukça sade ve siyah – beyaz olması da okumayı oldukça kolaylaştırıyor, şiddet içeren sahneleri daha katlanılabilir kılıyor. Hikayenin akışı ise oldukça merak uyandırıcı ve bağlayıcı nitelikte.

Konusu

İlk kitap olan Günler Sonra’nın girişi 28 Gün Sonra’yı çok andırıyor. Bir polis memuru olan Rick Grimer, görev başındayken vurulup komaya girer. Hastanede tek başına uyandığında olağanüstü bir durumun olduğunu anlayan Rick hastaneden çıkarak ailesini aramaya başlar. Hayatta kalan bir baba oğula rastlayarak onlardan olaylar hakkında bilgi alır, insanların güvenlik açısından büyük şehirlere çağırıldığını öğrenir ve ailesini Atlanda’da bulabileceğini umarak yola koyulur. Ancak büyük şehirlerde işler daha fazla çığırından çıkmış durumdadır. Büyük bir zombi sürüsünün içerisine düşen Rick, Glenn adındaki bir çocuk tarafından kurtarılır. Glenn, Rick’i bir grup insanla birlikte şehrin çok yakınında kurdukları kampa götürür. Rick burada ailesine kavuşur. Gerek güçlü kişiliği gerekse mesleği nedeniyle Rick kısa sürede grubun liderliğini ve insanların koruyuculuğunu üstlenir. Ancak şehir zombilerle kaynarken kamp kurdukları alan gitgide daha da güvensiz olmaya başlamıştır.

the_walking_dead

Serinin ilerleyen bölümlerinde zombilerle baş etmeyi, yiyecek bulmayı, birçok günlük ihtiyacın üstesinden gelmeyi başarabilmiş bir grup haline gelseler de, tehlike ve gerilimli ortam bir türlü sona ermemekte, gittikleri her yerde grubu yeni sorunlar beklemektedir. Bir süre sonra kendilerini ölümden, açlıktan, hastalıklardan korumak için her şeyi yapabilen diğer insan gruplarının yanında, zombiler okura acınası, hantal hatta komik gelmeye başlarlar.

Serinin Devamı İle İlgili Robert Kirkman’ın Düşünceleri

robert kirkmanRobert Kirkman’ın serinin ilk cildinde yer alan önsözü eseri değerlendirmek açısından çok önemli. Yürüyen Ölüleri yaratırken kimseyi korkutmayı çalışmadığını belirten Kirkman, böyle bir felaketle karşılaşılması durumunda toplumdaki sosyolojik tepkileri, insanların yeni baştan bir düzen oluşturmak, kendilerini ve sevdiklerini korumak için çabalamalarını, hayatta kalma savaşını anlatmak istediğini vurguluyor. Tipik zombi filmlerinde zorlu birkaç durumun içerisinden paçalarını sıyıran kahramanlar, hayatta kalmış olsalar da, zombilerle dolu bir dünyada onları nasıl bir yaşam bekler devamında? Robert Kirkman, bu filmlerin devamını anlatmayı amaçlıyor, Yürüyen Ölüler eseri ile.

Serinin 2010 yılında başlayan ve  4 sezondur devam eden dizi filmi de oldukça beğeniliyor. Ben ilk sezonu izlemeye başlamış ancak dizi takip etme konusundaki başarısızlığım ve dizideki ortamın beni biraz germesi nedeniyle devamını getirememiştim. Dizinin genel anlamda çizgi roman ile tutarlı ilerlediğini belirtmek gerek. Ancak, şimdi çizgi romanda siyah beyaz okuduklarımı kanlı canlı, renkli izlediğimi düşününce iyi ki devam etmemişim diyorum açıkcası 🙂 8.8’lik IMDb puanı nedeniyle çok fazla şey kaçırdığımın da farkındayım bu arada.

Etiket: , , , , ,


Yazar Hakkında

Tüm dünyaya karşı bir kaliteci, özellikle süreçlere uymayanlara düşman. Süper kahramanlardan oluşan bir kalite takımının yöneticisi ve kurgu-bilim'in 4 silahşöründen biri. Bunlar yetmiyormuş kendisi gibi bilim kurgu seven eşiyle birlikte dinozor manyağı bir ufaklığın da ebeveyni. Hepsine nasıl yetişiyor kendisi de bilmiyor ama ailesi, bilim kurgu ve grunge onun vazgeçilmezleri.